اولین آموزشگاه مجازی خط تحریری

از مهمترین ابعاد شخصیتی هر فرد داشتن خطی زیبا و امضایی منحصر به فرد می باشد که به عنوان یک شاخص مهم , تاثیرات بسیار مثبتی از نظر جایگاه و شخصیت برای افراد به دنبال خواهد داشت و برکسی نیز پوشیده نیست . دغدغه دست خط و امضایی خوب و زیبا برای خیلی ها دغدغه کمی نیست  که همواره به دنبال راهی برای بهبود آن هستند . خط و قلم با سابقه چندین ساله خود با فراهم نمودن تمامی زمینه های لازم برای برطرف نمودن این دغدغه ها در زمینه آموزش خوشنویسی تحریری ( آموزش مجازی خط خودکاری , کلاسهای حضوری و آموزشهای رایگان ) و همچنین طراحی امضا ,  همراه شما خواهد بود .

***‌‌‌  از شما بازدید کننده محترم دعوت میکنیم تا با عضو شدن در  "  کانال تلگرام خط و قلم khatoghalam@  "  آموزشهای متفاوت ما در حوزه خط و امضا را مشاهده نمائید . ***

 

آموزش های رایگان خوشنویسی با خودکار ( درس پنجم حروف "ن" و "ی")

درس پنجم از مجموعه دروس آموزشگاه خط و قلم، اختصاص به حروف «ن» و «ی» دارد.

به طور کلی نوشتار حرف «ن» متشکل از دو بخش می باشد، بخش ابتدایی آن را «الف» با طول 2 نقطه و بخش دوم آن را نیم دایره ای که شباهت زیادی به نیمه ی بیضی دارد تشکیل می دهد، برای درک بهتر بخش دوم، می توان این بخش را به انتهای تخم مرغ تشبیه نمود. بخش دوم حرف «ن» مهمترین بخش آن می باشد چرا که این بخش در بسیاری از حروف از جمله «ی»، «س»، «ص»، «ل»، «ق» مورد استفاده قرار می گیرد لذا ممارست در یادگیری این قسمت توصیه می گردد.

به طور کلی حرف «ن» که به تنهایی و یا در انتهای کلمات نوشته می شود، دارای ویژگی هایی به شرح زیر می باشند:

  • -در نظر گرفتن یک توپ فرضی در داخل نیم دایره ی بخش دوم ( قسمتی که به شکل انتهای تخم مرغ می باشد). مکان قرار گیری این توپ فرضی در قسمت 3/1 پایانی حرف «ن» می باشد که باعث به وجود آمدن کشیدگی کوچکی به سمت پایین در این قسمت شده است.
  • -قسمت ابتدایی و انتهایی حرف نون طول یکسانی ندارد و به طور میانگین، انتهای حرف «ن» به اندازه ی یک نقطه از ابتدای حرف «ن» پایین تر است.
  • -انتهای حرف «ن» به صورت عمود و صاف بالا نمی آید بلکه در حدود نیم نقطه متمایل به سمت راست می باشد.
  • -نقطه ی حرف «ن» دقیقاً‌ در وسط حرف «ن» قرار می گیرد.
  • - اگر خط فرضیاز انتهای حرف نون به وسط بخش ابتدایی حرف «ن» کشیده شود (درست در وسط الف - بخش اول) باید طولی برابر با خط فرضی داشته باشد که از انتهای حرف «ن» تا پایین ترین قسمت حرف «ن»، (درست در وسط نیم دایره حرف ن) کشیده می شود.
  • -نوشتار حرف «ن» که در اتصال با سایر کلمات و در انتهای کلمات مورد استفاده قرار می گیرد درست مشابه با حرف «ن» در حالت جدا می باشد با این تفاوت که قسمتی از بخش اول حرف «ن» ( حرف «الف» که در ابتدای «ن» نوشته می شود) کاسته شده و به حرف قبل متصل می گردد.

لازم به ذکر است نحوه ی نوشتار حرف «ن» در ابتدا و یا وسط کلمات، درست مشابه حرف «ب» می باشد که به تفصیل در درس دوم به آموزش آن پرداخته شده است لذا جهت یادگیری آن به درس دوم مراجعه شود.

بخش دوم درس پنجم، مرتبط با نحوه ی نوشتار حرف «ی» می باشد. حرف «ي» مانند سایر حروف به صورت تنها و یا در اتصال با سایر حروف مورد استفاده قرار می گیرد. در خصوص نحوه ی نوشتار حرف «ی» در حالت متصل که در ابتدا و یا وسط کلمات قرار گرفته است، ‌درست مانند حرف «ن» باید نکات نوشتاری حرف «ب»در نظر گرفته شود.

اما نوشتار حرف «ی» به تنهایی و یا در اتصال با سایر حروف در انتهای کلمات، به دو روش معمولی وکشیده می باشد.

در حالت معمولی،‌ حرف «ی» با سه حرکت نوشته می شود، حرکت اول که بخش اول حرف «ی» را شامل می شود،‌ نیم دایره ای کوچک می باشد، حرکت دوم، به صورت یک «الف» کوچکِمایل که قسمت شروع آن متمایل به چپ می باشد و حرکت سوم، درست مانند بخش دوم حرف «ن» می باشد.

حالت دیگر حرف «ی»، به صورت کشیده می باشد که به طور معمول بیشتر در پایان کلمات مورد استفاده قرار این می گیرد. نوشتار این نوع از حرف «ی» با 2 حرکت انجام می شود، حرکت اول به مانند کلاه حرف «الف» می باشد که در سمت چپ حرف «ی» قرار گرفته است و حرکت دوم به مانند حرف «ب» با طولی در حدود 9 نقطه می باشد که به صورت برعکس نوشته شده و یک نقطه بالاتر از خط زمینه قرار گرفته است.

لازم به ذکر است در این درس نحوه ی اتصال حرف «ن» و «ی» با سایر کلمات در نظر گرفته شده و تمرین هایی برای یادگیری بهتر نوشتار این حروف ارائه شده است که مشاهده فایل تصویری این درس مطمئناً کمک شایان توجهی به یادگیری نوشتار این حروف خواهد داشت.برای دریافت فیلم با کیفیت بالاتر و همچنین سرمشقهای اختصاصی خط و قلم می توانید بسته آموزشی فوق را از لینک زیر خریداری نمایید .


 

رتبه بندی این وبلاگ:
آموزش های رایگان خوشنویسی با خودکار ( درس ششم حروف...
آموزش های رایگان خوشنویسی با خودکار | درس چهارم | ...

Related Posts

 

نظرات 2

مهمان - محسن روی یکشنبه, 08 آذر 1394 06:29

از آموزش های بسیار خوبتون بی نهایت لذت بردم .

موفق باشید استاد گرامی

از آموزش های بسیار خوبتون بی نهایت لذت بردم . موفق باشید استاد گرامی
مهمان - علیرضا روی سه شنبه, 21 خرداد 1398 09:12

دمتون گرم، رایگان و خوب، ممنون، خدا همراهتون.

دمتون گرم، رایگان و خوب، ممنون، خدا همراهتون.
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
پنج شنبه, 21 فروردين 1399
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

            

 

درباره ما

با اسکن بار کد زیر به جمع دهها هزار هوادار خط و قلم در کانال تلگرام بپیوندید و از آموزشهای رایگان و آثار خوشنویسی با خودکار استفاده نمائید .