اولین آموزشگاه مجازی خط تحریری

از مهمترین ابعاد شخصیتی هر فرد داشتن خطی زیبا و امضایی منحصر به فرد می باشد که به عنوان یک شاخص مهم , تاثیرات بسیار مثبتی از نظر جایگاه و شخصیت برای افراد به دنبال خواهد داشت و برکسی نیز پوشیده نیست . دغدغه دست خط و امضایی خوب و زیبا برای خیلی ها دغدغه کمی نیست  که همواره به دنبال راهی برای بهبود آن هستند . خط و قلم با سابقه چندین ساله خود با فراهم نمودن تمامی زمینه های لازم برای برطرف نمودن این دغدغه ها در زمینه آموزش خوشنویسی تحریری ( آموزش مجازی خط خودکاری , کلاسهای حضوری و آموزشهای رایگان ) و همچنین طراحی امضا ,  همراه شما خواهد بود .

***‌‌‌  از شما بازدید کننده محترم دعوت میکنیم تا با عضو شدن در  "  کانال تلگرام خط و قلم khatoghalam@  "  آموزشهای متفاوت ما در حوزه خط و امضا را مشاهده نمائید . ***

 

آموزش تكميلي خط نستعليق تحريري – درس دوم

​ " ذره خاکم و در کوی توام جای خوش است "

مصراعی را در درس دوم از مجموعه آموزش خط تحریری در قسمت تکمیلی ، آماده کردیم. اتصالات با رنگ های مختلف نوشته شده است که بتوانید بهتر درک کنید و بدانید که به چه شکل باید قرار بگیرند . درادامه درس ، توضیحاتی راجع به بعضی از این حروف و اتصالاتی که در این مصراع انتخابی وجود دارند، خواهیم داد.


مصراعی را در درس دوم از مجموعه آموزش خط تحریری در قسمت تکمیلی ، آماده کردیم. اتصالات با رنگ های مختلف نوشته شده است که بتوانید بهتر درک کنید و بدانید که به چه شکل باید قرار بگیرند . درادامه درس ، توضیحاتی راجع به بعضی از این حروف و اتصالاتی که در این مصراع انتخابی وجود دارند، خواهیم داد.

" ذره خاکم و در کوی توام جای خوش است "

کلماتی که در این مصراع راجع به آن ها می خواهیم توضیح دهیم ،یکی ازآن حروف ، حرف "ح" یا همان حرف "خ" می باشد که در ترکیب می بینید. حروف "ح و خ" در حالت اتصال دو حالت دارند که در فیلم آموزش خط تحریری ، حالت های آن به وضوح نشان داده شده است. زمانی که بخواهیم حرف "ح" را به حروفی مثل " ح ، م ، ی " اتصال دهیم به چه شکل حرف"ح" نوشته می شود و به کدام حالت باید باشد ، آموزش داده شده است. اینکه از کدام حالت اتصال حرف "ح" در اکثر ترکیبات با این حرف استفاده می شود ، با مثال هایی آموزش داده شده و نکاتی که برای بهتر و زیباترنوشتن اتصالات وجود دارند به نمایش درآمده است. مانند کلمه "خا" که با شیب درست و در امتداد مناسب نوشته شده است وهمچنین کلمه ای مانند "حک" که به همان شکل نوشته می شود . مثال دیگر که در فیلم آموزش خط تحریری آورده شده ،کلمه "چند" است که با حالت و شیب مناسب نوشته و آموزش داده شده است .

نکته ی دیگر در اتصالات این درس ، اتصال حرف "و" می باشد. هر حرفی که می خواهد به حرف "و" وصل شود حتما آن شیب مورد نظر باید رعایت شود. اکثر اوقات افرادی که می خواهند این اتصال را درکلمه "تو" بنویسند این شیب را رعایت نمی کنند. بعضی از افراد هم درنحوه نوشتن حرف "و" ، آن را چند بار با خودکار یا هر ابزارنوشتن دیگر، تکرار می کنند که این کار غلط می باشد، فقط یک بار باید چرخیده شود. این حالت در اتصال حروفی مثل " ق و م " ، کاربرد خواهد داشت .

موضوع آخر در اتصالات که در این مصراع درس وجود دارد در کلمه "است" می باشد که اتصال حرف "س" به حرف "ت" را آموزش می دهیم. حرف "س" با توجه به حرفی که بعد از خودش قرار دارد ، حالت های مختلفی دارد که حالت های آن در فیلم آموزش خط تحریری نشان داده شده است . حالت های مختلف دیگری در اتصالات حرف "س" وجود دارد وبا مثال هایی که بیشتر کاربرد دارند ومی توانید در تمرین های خود از آن ها استفاده کنید و بهتر درک کنید، آموزش داده شده است.

کلمات مشابه

در فیلم آموزش خط تحریری ،کلمات مشابه ای که از این درس می توانیم از آن ها استفاده کنیم آموزش داده شده که به ما کمک می کنند تا بتوانیم با کلمات بیشتری به شکل درست وبا اتصالات مناسب آشنا شویم.

کلمات با حالت کشیده صحیح

درمصراع آورده شده در، درس کلماتی را که می توانیم به شکل صحیح به حالت کشیده نوشت در فیلم آموزش خط خودکاری نوشته شده و کامل آموزش داده شده است . کلمه "خا" در "خاکم" ، کلمه "جا" در "جای" ، حرف "ش" در کلمه "خوش" و حرف "ت" در کلمه "است" ،را می توانیم به حالت کشیده بنویسیم . در همه ی این کشیده ها باید ساختار حرف "س" ،را رعایت کنیم . کلماتی که به حالت کشیده صحیح در این مصراع ،نوشته می شود را برای شما علاقمندان به آموزش خط خودکاری (تحریری) نوشتیم و آموزش داده ایم.

کلمات با حالت کشیده غلط

کلماتی در درس وجود دارند که نباید درجمله ، به حالت کشیده نوشته شوند. این کلمات در فیلم آموزش خط تحریری به نمایش درآمده و نوشته شده است که ما نمی توانیم آن ها را به حالت کشیده بنویسیم مثل حرف "ک" در کلمه "کم " ، حرف "خ" در کلمه "خوش" و حرف "س" در کلمه "است" . که مدل نوشتن کشیده غلط این کلمات در آموزش ها آورده شده است.

3 حالت ترکیب از درس

در ادامه فیلم آموزش خط تحریری از متن مورد نظر ، سه حالت از ترکیب های مختلف آموزش داده و نوشته شده است. در حالت اول ، ترکیب بدون کشیده نوشته شده است . در حالت دوم حرف "ش" در کلمه "خوش" به حالت کشیده نوشته شده است که به نظر ترکیب زیبایی می تواند باشد . در ترکیبات دیگر هم می توانیم حرف "خ" در کلمه "خاکم" را بکشیم و حرف "ج" در کلمه "جای" را به حالت کشیده بنویسیم و می توانیم از این ترکیبات هم استفاده کنیم . که در این ترکیب کشیده ی حرف "ج" انتخاب شده است. سعی کنیم از کلماتی که به حالت کشیده غلط نوشته می شوند و در نهایت کشیده گی غلط ایجاد می کنند استفاده نکنیم که ترکیب را ناموزون کرده و زیبایی که ما در نظر داریم و می خواهیم در ترکیب ایجاد کنیم را از بین می برند.

3 اندازه در دفتر و حفظ تناسب

در فیلم آموزش خط تحریری ، سه حالت از اندازه هایی که ما می توانیم در نوشته های خود بکار ببریم ، نوشته شده است . ما می توانیم با حفظ تناسب در هر کدام از اندازه هایی که در نظر گرفتیم ، نظم نوشته هایمان را بسیار خوب به نمایش درآوریم .

در پایان فیلم آموزش خط تحریری ، نحوه نوشتن کامل این مصراع از درس، برای شما دوستداران و علاقمندان به یادگیری خط تحریری ، آموزش داده شده است .


 

رتبه بندی این وبلاگ:
تاریخچه مختصری از خوشنویسی در روز ملی دست خط
آموزش تكميلي خط نستعليق تحريري – درس اول

Related Posts

 

نظرات 6

فرید روی چهارشنبه, 20 مرداد 1395 01:23

خیلی عالی هستش من واسه خطم که خوش باشه خیلی تمرین می کردم ولی نتیجه ای نداشت امیدوارم با این آموزش های عالی شما به امیده خودم که یک خط خوش و زیبایی داشته باشم برسم وازشما بابت زحماتتون تشکر می کنم‌بدرود

خیلی عالی هستش من واسه خطم که خوش باشه خیلی تمرین می کردم ولی نتیجه ای نداشت امیدوارم با این آموزش های عالی شما به امیده خودم که یک خط خوش و زیبایی داشته باشم برسم وازشما بابت زحماتتون تشکر می کنم‌بدرود
مدیریت سایت روی چهارشنبه, 27 مرداد 1395 15:56

سلام دوست عزیز و سپاس از لطف شما
تمام هدف خط وقلم از ارائه این آموزش ها اینست که همه بتوانند به دست خطی خوش و زیبا برسند. امیدواریم که همین طور هم باشد.

سلام دوست عزیز و سپاس از لطف شما تمام هدف خط وقلم از ارائه این آموزش ها اینست که همه بتوانند به دست خطی خوش و زیبا برسند. امیدواریم که همین طور هم باشد.
ناصر روی جمعه, 26 شهریور 1395 09:21

با سلام. کار شما واقعا تحسین برانگیز است. با این کار و اموزش مجانی اینترنتی کسانیکه استعداد و علاقه دارند و در شهر و روستایی هستند که دسترسی به اساتید و یا امکان پرداخت شهریه ندارن ممنون و مدیونتان هستند . موفق باشید

با سلام. کار شما واقعا تحسین برانگیز است. با این کار و اموزش مجانی اینترنتی کسانیکه استعداد و علاقه دارند و در شهر و روستایی هستند که دسترسی به اساتید و یا امکان پرداخت شهریه ندارن ممنون و مدیونتان هستند . موفق باشید
مدیریت سایت روی جمعه, 26 شهریور 1395 10:52

سلام
ممنون از محبت شما
موفق باشید و موثر

سلام ممنون از محبت شما موفق باشید و موثر
arash.saye روی یکشنبه, 25 تیر 1396 03:59

سلام و خسته نباشید
ممنوا از سایت مفید و عالی شما
فقط این لینک کار نمی کنه متاسفانه

ممنون میشم چک کنید

سلام و خسته نباشید ممنوا از سایت مفید و عالی شما فقط این لینک کار نمی کنه متاسفانه ممنون میشم چک کنید
مدیریت سایت روی جمعه, 30 تیر 1396 07:45

سلام
ممنون

اصلاح شد

سلام ممنون اصلاح شد
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
شنبه, 10 اسفند 1398
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

            

 

درباره ما

با اسکن بار کد زیر به جمع دهها هزار هوادار خط و قلم در کانال تلگرام بپیوندید و از آموزشهای رایگان و آثار خوشنویسی با خودکار استفاده نمائید .