اولین آموزشگاه مجازی خط تحریری

از مهمترین ابعاد شخصیتی هر فرد داشتن خطی زیبا و امضایی منحصر به فرد می باشد که به عنوان یک شاخص مهم , تاثیرات بسیار مثبتی از نظر جایگاه و شخصیت برای افراد به دنبال خواهد داشت و برکسی نیز پوشیده نیست . دغدغه دست خط و امضایی خوب و زیبا برای خیلی ها دغدغه کمی نیست  که همواره به دنبال راهی برای بهبود آن هستند . خط و قلم با سابقه چندین ساله خود با فراهم نمودن تمامی زمینه های لازم برای برطرف نمودن این دغدغه ها در زمینه آموزش خوشنویسی تحریری ( آموزش مجازی خط خودکاری , کلاسهای حضوری و آموزشهای رایگان ) و همچنین طراحی امضا ,  همراه شما خواهد بود .

***‌‌‌  از شما بازدید کننده محترم دعوت میکنیم تا با عضو شدن در  "  کانال تلگرام خط و قلم khatoghalam@  "  آموزشهای متفاوت ما در حوزه خط و امضا را مشاهده نمائید . ***

 

دست خط یا تایپ کامپیوتری ( آیا هنوزقلم تواناتراز صفحه کلید کامپیوتر است ؟)


در چند روز گذشته شما احتمالا یک لیست بد خط خرید در پشت یک پاکت نامه نوشته باشید یا یک مطلب را بر روی میز خود چسبانده باشید. شاید شما یک پیشنهاد را به کتاب گزارشات فرزند خود اضافه نموده یا یادداشتهایی سریع در یک جلسه را اماده کرده اید. 


اما دقیقا چه وقت متن طولانی را با دست خود نوشته اید؟ چند وقت پیش آخرین نامه مناسب خود را با قلم و کاغذنوشته اید؟ آیا شما هم جزء افراد رو به افزایشی هستید که در موقع کار نوشتن را به تایپ کردن تبدیل کرده اند؟

هیچ کس نمیتواند به دقت بگوید که به چه اندازه دست خط نوشتاری کاهش می یابد، اما، در ماه ژوئن یک نظرسنجی انگلیسی از 2000 نفر این ایده را القا کرد که این امر رو به نابودی است. بر اساس این مطالعه، به سفارش داک میل، یک شرکت پست و پرینت، یک نفر ازهر سه پاسخ دهنده، هیچ نوشته ای را با دست در شش ماه گذشته ننوشته است. به طور متوسط آنها در 41 روز گذشته اصلا قلم به کاغذ نبرده اند. بدون شک مردم بیش از آنچه تصور میکنند می نویسند اما، یک چیز قطعی است: با فناوری اطلاعات می توانیم بسیار سریع بنویسیم که نوشتن با دست در محیط کار در حال از بین رفتن است.

این اصلاحات باعث بحث پر جنب و جوشی شد. در یک سرمقاله منتشر شدهدر 4 سپتامبر 2013، در لوس آنجلس تایمز یک قدم فراتر نهاد. دولت و دانش اموزان مدارس نباید بر اساس این ایده رمانتیک که خط شکسته یا یک هنر یا یک مهارت بنیادی است و با محو شدن آن یک تراژدی انتظار فرهنگ را می کشد، بع آن بچسبند. البته، هر کسی می بایست قادر به نوشتن بدون کامپیوتر باشد اما چاپ دست خط به طور کلی خوب کار میکند، چاپ برای خواندن واضح تر و راحتتر است. برای خیلی ها نوشتن راحتتر و به همان سرعت است.


تبلیغات

برخی ایالات مانند ایندیانا، تصمیم بر تدریس خط شکسته در مدارس گرفته اند. بدون این مهارت،آنها اظهار میکنند که جوانان امریکایی قادر به خواندن کارت پستال های تولد از پدربزرگ و مادربزرگشان، نظرات معلمان بر روی انشاهایشان یا به طور کلی متون نوشته شده قانون اساسی و اعلامیه استقلال نیستند.استیو گراهام، استاد اموزش در دانشگاه ایالت اریزونا میگوید باید به شما بگویم نمیتوانم اخرین باری را که قانون اساسی را خواندم به یاد بیاورم.

این چنین تحولی باعث ایجاد یک جنبش کامل است اما بی هیچ وسیله ای در نوع خود اولین است. از آنجا که نوشتن اولین اختراعدر بین النهرین در حدود 4000 سال قبل از میلاد بود، توسط تکنولوژی های بسیار دستخوش تغییرات عمده ای شده است. ابراز و رسانه هایی که برای نوشتن استفاده می شوند به دفعات تغییر کرده اند: از لوحه های سومری گرفته تا الفبای فینیقی اولین هزاره قبل از میلاد؛ از اختراع کاغذ در چین حدود 1000 سال بعد از اولین دست خط قدیمی با صفحاتی که با نوارهایی دستی برای ایجاد کتاب به هم وصل شده بودند؛ از اختراع چاپ در قرن 15 میلادی تا ظهور خودکار دردهه 1940.

بنابراین در نگاه اول مبارزه بین صفحه کلید و خودکار در این داستان بلند پیچیده نیست، هنوزهم ابزار دیگری هست که ما در اخر آن را برای استفاده میگیریم. ما اغلب میگوییم در نوشتن یک متن به جز کیفیت تولید آن چه چیز دیگری مسئله مهم است. وقتی یک متن را میخوانیم از اینکه با دست نوشته شده باشد یا واژآمایی(کامپیوتر) تعجب میکنیم.

اما متخصصین نوشتار موافق نیستند: قلم و صفحه کلید فرایندهای شناختی متفاوتی را بازی میکنند. ادوارد گنتاز، استاد روانشناسی رشد در دانشگاه ژنو می گوید:"خط نوشتن یک وظیفه پیچیده است که نیازمند مهارتهای متفاوتی است- حس کردن قلم و کاغذ، تکان دادن ابزار نوشتن، و حرکات مستقیم با تفکر". " کودکان سالها را برای استادی این تمرین محرک زمان صرف میکنند: شما نیازمند نگه داری ابزار نوشتن به طور محکم در حین حرکت دادن آن برای نوشتن یک لغت دیگر هستید.

استفاده از صفحه کلید اصلا مشابه نیست: همه آنچه که باید انجام دهید فشردن کلید درست است. برای کودکان آنقدر ساده است که بسیار سریع یاد میگیرند. رونالد جوونت مدیر پزشکی روانی بزرکسالان در بیمارستان پتی سالپتریر در پاریس می گوید: این امر تغییری بزرگ است. " نوشتن نتیجه یک حرکت منفرد بدن است، تایپ کردن اینگونه نیست."

به علاوه، قلم و صفحه کلید از رسانه های متفاوتی استفاده میکنند. کلر باستارت، متخصص دست خط های قدیمی در مرکز تحقیقات موریس هالباچ پاریس میگوید: " واژآمایی (کامپیوتری) یک ابزار اصولی و استاندارد است". به طور واضح می توانید تنظیمات صفحه را تغییر دهید و خط نوشتاری را عوض کنید اما نمیتوانید آن فالبی را که توسط نرم افزار پیس فرض نشده است را بسازید. کاغذ آزادی های گرافیکی بیشتری دارد: می توانید در هر دو طرف بنویسید، حاشیه را رعایت کنید یا نه، خطوطی را به آن اضافه کنید یا شکل آنها را عوض کنید. هیچ چیز شما را مجبور به تبعیت از الگویی خاص نمیکند. سه بعد دارد میتواند خم شود، تاشود منگنه یا چسب زده شود.

 

رتبه بندی این وبلاگ:
آزمون های خوشنویسی خط و قلم (فرصتی برای خوش خط شد...
اهمیت خوش خطی و شیوه مناسب آموزش خوشنویسی در کودکا...

Related Posts

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
دوشنبه, 28 بهمن 1398
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

            

 

درباره ما

با اسکن بار کد زیر به جمع دهها هزار هوادار خط و قلم در کانال تلگرام بپیوندید و از آموزشهای رایگان و آثار خوشنویسی با خودکار استفاده نمائید .