اولین آموزشگاه مجازی خط تحریری

از مهمترین ابعاد شخصیتی هر فرد داشتن خطی زیبا و امضایی منحصر به فرد می باشد که به عنوان یک شاخص مهم , تاثیرات بسیار مثبتی از نظر جایگاه و شخصیت برای افراد به دنبال خواهد داشت و برکسی نیز پوشیده نیست . دغدغه دست خط و امضایی خوب و زیبا برای خیلی ها دغدغه کمی نیست  که همواره به دنبال راهی برای بهبود آن هستند . خط و قلم با سابقه چندین ساله خود با فراهم نمودن تمامی زمینه های لازم برای برطرف نمودن این دغدغه ها در زمینه آموزش خوشنویسی تحریری ( آموزش مجازی خط خودکاری , کلاسهای حضوری و آموزشهای رایگان ) و همچنین طراحی امضا ,  همراه شما خواهد بود .

***‌‌‌  از شما بازدید کننده محترم دعوت میکنیم تا با عضو شدن در  "  کانال تلگرام خط و قلم khatoghalam@  "  آموزشهای متفاوت ما در حوزه خط و امضا را مشاهده نمائید . ***

 

گزارش آزمون 21 خوشنویسی با خودکار

آزمون خوشنویسی با خودکار شماره 21 در مرداد ماه سال 96 برگزار شد و طبق روال همیشه متونی انتخاب شد و شرکت کنندگان مجاز به انتخاب یکی از این متون به دلخواه خود بوده و با دست خط خود در آزمون شرکت نمودند . عوامل متعددی در کسب امتیاز نقش دارد که می توان به ترکیب زیبا و نوشتن صحیح حروف و کلمات اشاره کرد  . 

متن های انتخاب شده برای آزمون شماره 21

 -----در نگاهت همه‌ی مهربانی‌هاست . قاصدی که زندگی را خبر می‌دهد و در سکوتت همه‌ی صداها فریادی که بودن را تجربه می‌کند ... ( احمد شاملو)

-----  در بنفشه زار چشم تو من ز بهترین بهشت ها گذشتم . بی تو به اوج حسرتی نگفتنی رسیده ام . ای نوازش تو بهترین امیدِ زیستن ؛ در کنار تو من ز اوج لذتی نگفتنی گذشتم (‌فریدون مشیری)
----- چشمانت را نمی فهمم هیچ وقت ارتباط برقرار نکردم با هنرهای مفهومی ! با من سنتی به زبان ساده ی نوازش؛ با دستانت ! حرف بزن ... (‌عباس معروفی)
-----برای هیچ متعصبی دلیل نیاور! با او مجادله نکن،او جبهه می گیرد . کسی که جبهه گرفت دیگر فکر آموختن نیست بلکه به فکر پیروزی است. بگذار او خودش کنجکاو شود و عقایدش را نقد کند. تنها به او دو کلمه بیاموز؛ شک کن این آغاز تغییر است ( چرچیل)
 

چند نمونه آثار ارسالی در آزمون 21

نکات آموزشی بر روی دست خط شرکت کنندگان

بر روی دست خط تعدادی از شرکت کنندگان نکات مهمی مطرح شد که می توانید با مطالعه و یا دانلود فیلم آموزشی ، استفاده مفیدی از این آموزش ببرید .

هدف کلی از برگزاری این آزمون ها افزایش انگیزه وآموزش خط تحریری است . نظر به اینکه با انجام درست تمرین ها و نکته های گفته شده در تصحیح خط شرکت کنندگان شاهد پیشرفت روز افزون در این مسیر باشیم.

آموزشگاه خط وقلم امید وار است که با برگزاری این آزمون ها و راهنمایی شرکت کنندگان و هنرجویان قدمی برای کمک به آسان نویسی،درست نویسی و خوانا نویسی بردارد.

در خط شکسته دو طرز عمده محسوس بوده است. : ساده وروشن و پیچیده و درهم

شکسته از نظر سرعت در نوشتن کاربرد زیادی دارد و  همچنین خطی است ظریف ،زیبا و چشم نواز و حرکت دست در آن آزاد تر است.

باید بین حروف در کلمه و در مرحله بعد بین کلمه تا کلمه ی بعد فاصله مناسب رعایت شود.(دیده می شود که کلمات خیلی نزدیک و یا خیلی دور نوشته شده اند.)

حروفی که دارای کشیدگی پیاپی و پشت سر هم هستن باید در یک راستا وهماهنگ با هم باشند تا بر زیبایی نوشته بیفزایند.

برای حفظ توازن سطر در نوشته باید پراکندگی کلمات در ابتدا ، اواسط و انتهای جمله به یک میزان و هماهنگ باشد.

در خط شکسته اتصال دو حرف به هم بدون ایجاد هیچ زاویه ای و با دور زدن است.(در اتصال "ر" به "الف" حرف "ر" را کمی کشیده تر و محل اتصال را با دور زدن جمع می کنیم.)

نکاتی که در تصحیح خط نستعلیق فراوان دیده شد :

خط نستعلیق تحریری از همه ی شرایط زیبایی برخوردار است از جمله اعتدال ، موزونی، متانت ، استواری ، دایره های ظریف و موزون ، تناسب ،حسن ترکیب و هماهنگی ذوق و سلیقه ی ایرانی.

بنابراین نستعلیق خطی ست باقاعده که در آن کلمات دارای اندازه های معین هستند.

انتهای هر سطر ،خط و یا جمله باید به سمت بالا هدایت شود.

انتخاب درست و مناسب حروف کشیده در جمله به زیبایی ترکیب و چشم نوازی آن کمک شایانی می کند.(هیچ گاه در جمله ازدو حرف کشیده و پشت سر هم استفاده نمی شود .)

انتخاب نوع ترکیب و چیدمان جملات و حروف در نوشته یکی از نکات و اصول زیباییست که رعایت آن بسیار توصیه می شود.

باید دقت شود که در حروف دو حرفی و کلمات کوچک محل اتصال دو حرف چگونه است و آیا به درستی تحریر شده است.

حذف فضای خالی و فاصله های نامتوازن بین کلماتدر زیبایی نوشته موثر است.

باید دقت کرد که تمام حروف دوار با یک دور یکسان و مساوی و با رعایت تناسب بین آن ها نوشته شوند.{ن ل ح ج ی}

.

 

رتبه بندی این وبلاگ:
نقش خودکار مناسب در خوش خطی(‌خودکار مخصوص خوشنویسی...
دانستنی های کاربردی در مورد خوشنویسی و خط نستعلیق

Related Posts

 

نظرات 2

amink9671 روی پنج شنبه, 16 شهریور 1396 09:13

با سلام و خسته و خسته نباشید با تشکر از دست اندرکاران سایت خط و قلم.استاد لطفعلی خانی قول داده بودند فیلمهای تصحیح خط هنرجوها را تو سایت بشه دانلود کرد ولی هنوز که قابل دانلود نیست و تو کانال هم نیست میشه این را اجرایی کنید که بشه دانلود کرد؟بازم از سایت خوبتون تشکر میکنم

با سلام و خسته و خسته نباشید با تشکر از دست اندرکاران سایت خط و قلم.استاد لطفعلی خانی قول داده بودند فیلمهای تصحیح خط هنرجوها را تو سایت بشه دانلود کرد ولی هنوز که قابل دانلود نیست و تو کانال هم نیست میشه این را اجرایی کنید که بشه دانلود کرد؟بازم از سایت خوبتون تشکر میکنم
مدیریت سایت روی سه شنبه, 28 شهریور 1396 09:15

سلام وقت بخیر
الان هم برای دانلود قرار داده شده .
به عنوان مثال
ببینید

سلام وقت بخیر الان هم برای دانلود قرار داده شده . به عنوان مثال [url=http://lms.khatoghalam.com/all/khgh/amkh/free/azmoon/tashih/21_1.mp4]ببینید[/url]
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
شنبه, 10 اسفند 1398
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

            

 

درباره ما

با اسکن بار کد زیر به جمع دهها هزار هوادار خط و قلم در کانال تلگرام بپیوندید و از آموزشهای رایگان و آثار خوشنویسی با خودکار استفاده نمائید .