اولین آموزشگاه مجازی خط تحریری

از مهمترین ابعاد شخصیتی هر فرد داشتن خطی زیبا و امضایی منحصر به فرد می باشد که به عنوان یک شاخص مهم , تاثیرات بسیار مثبتی از نظر جایگاه و شخصیت برای افراد به دنبال خواهد داشت و برکسی نیز پوشیده نیست . دغدغه دست خط و امضایی خوب و زیبا برای خیلی ها دغدغه کمی نیست  که همواره به دنبال راهی برای بهبود آن هستند . خط و قلم با سابقه چندین ساله خود با فراهم نمودن تمامی زمینه های لازم برای برطرف نمودن این دغدغه ها در زمینه آموزش خوشنویسی تحریری ( آموزش مجازی خط خودکاری , کلاسهای حضوری و آموزشهای رایگان ) و همچنین طراحی امضا ,  همراه شما خواهد بود .

***‌‌‌  از شما بازدید کننده محترم دعوت میکنیم تا با عضو شدن در  "  کانال تلگرام خط و قلم khatoghalam@  "  آموزشهای متفاوت ما در حوزه خط و امضا را مشاهده نمائید . ***

 

گزارش آزمون 23 خوشنویسی با خودکار

آزمون خوشنویسی با خودکار شماره 23 در مهر ماه سال 96 برگزار شد و طبق روال همیشه متونی انتخاب شد و شرکت کنندگان مجاز به انتخاب یکی از این متون به دلخواه خود بوده و با دست خط خود در آزمون شرکت نمودند . عوامل متعددی در کسب امتیاز نقش دارد که می توان به ترکیب زیبا و نوشتن صحیح حروف و کلمات اشاره کرد .

متن های انتخاب شده برای آزمون شماره 23

در عجبم از کسانی که ... هزاران گناه می‌کنند و معتقدند ، یک قطره اشک بر حسین ضامن بهشت آن‌هاست ...! شهید_دكتر_چمران


ای شب به من بگو اکنون ستاره ها نجواگران مرثیه ی عشق کیستند؟ هنگام عصر بر سر دیوار باغ ما باز آن دو مرغ خسته چرا می گریستند؟! منوچهر_آتشی


بر ماسه‌ها نوشتم: دریای هستی من، ازعشق توست سرشار این را به یاد بسپار! بر ماسه‌ها نوشتی ای همزبان دیرین این آرزوی پاکی است؛ اما به باد بسپار... فریدون_مشیری


شب ها در انتظار سپیده با آتشی که در دل من بود ، چون شمع ، قطره قطره چکیدم افسوس ! بر دریچه ی باد است فانوس نیمه جان امیدم ! ... هوشنگ_ابتهاج


 

چند نمونه آثار ارسالی در آزمون 23

نکات آموزشی بر روی دست خط شرکت کنندگان

در آزمون شماره 23 تلاش شده تا با بیان تمام اشکال حروف در اول و وسط و آخر کلمه وبیان اشکالی که شاید برای اولین بار مطرح شده باشد مثل اشکال الف و ه در آخر کلمه و دندانه های سین و...

بیان کاربردی آموزش خط در همه اشکال و حروف به طور خلاصه و مختصر مورد اشتزاک هنرجویان قرار داده شده به گونه ای که هنرجو موارد استفاده هر شکل را در مختصات و مشترکات یکجا ملاحظه کند.

اجرای چگونگی اتصالات و کشیده ها و نحوه نوشتن کلمات با شیب مناسب از موارد پر تکرار در این ازمون بوده که خدمت عزیزان توضیحاتی در این رابطه خواهیم داد.

در کلمه مشیری کشیدگی حرف ش بسیار کوتاه و فشرده است و حرف ی معکوس بالای ان بسیار کوتاه و نا فرم نوشته شده که با رعایت این چند نکته ترکیب زیبایی از این اسم خواهیم داشت.

در کشیدگی حرف سر شیب بسیار تند بوده و انتهای کشیده کلمه سر باید کمی به سمت بالا هدایت میشد تا ترکیب و شیب مناسبی به جمله میداد.

 

بیشتر عزیزانی که در این آزمون خوش خطی شرکت کرده اند بخاطر رعایت نکردن خط کرسی و قرار نگرفتن کلمات درجای مناسب خود نتوانستند ترکیب زیبایی ارائه کنند.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید حروف ن هیچ شباهتی به هم ندارند و این یعنی عدم تناسب در سطح و این حروف در بالا و پایین خط نوشته شده اند و با دیگر حروف دوار همخوانی ندارند.

استفاده از نقطه های ناشکل و نا همگون یکی از مواردی است از زیبایی ترکیب و جمله کاسته است.

در کلمه (است ) میبینیم که اندازه الف رعایت نشده و حرف سین به طور مناسب نوشته نشده است

یکی از نکاتی که بیشتر هنرجویان و علاقه مندان به خوشنویسی در نوشته های خود انرا رعایت نمیکنند نحوه نوشتن و شکل صحیح دندانه ها در کلمات است.

در کلمه (کیستند) بخاطر تعداد زیاد دندانه هاو رعایت نکردن دندانه شاخص ترتیب حروف و شیب در کلمه برهم ریخته که باعث عدم زیبایی در ترکیب شده است.

هیچگاه (ش) در کلمه عشق کشیده نمیشود .

در حرف (سر) بعد از نوشتن دندانه سوم باید حرف (ر) شمشیری متصل و نوشته شود.

اما در تصویر میبینیم که بعد از حرف (سین) کمی اتصال طولانی شده که این خود یک دندانه به حساب می اید ،مثل کلمه (شیر).

بسیاری از هنرجویان و علاقه مندان بخاطر عدم آگاهی از خط به گونه ای نوشته اند که نوشته های انها نه نستعلیق تحریری است و نه خط شکسته.

همانطور که مشاهده میکنید نوشته حرف ها) به صورت خط تحریری، استفتده از ی معکوس در جای نامناسب ، استفاده از حرف (ی) کشیده ، به طوری که اگر این دو حرف (ی) به صورت کشیده پشت سر هم نوشته میشدند زیبایی بسیار بیشتری را داشت.

در خط شکسته تحریری انتهای سطر باید کمی رو به بالا هدایت شود تا چهره زیباتری را به خط بدهد.

استفاده از کشیدگی از چند کلمه پشت سر هم بطور منظم و مناسب زیبایی خاصی را به نوشته میدهد.استفاده از حروف مشابه در خوشنویسی شکسته تحریری برای زیباتر کردن و چشم نواز تر کردن خط بکار میرود بطوری که در تصویر بالا میبینید چهار بار حرف (نون) استفاده شده است که هیچکدام باهم مطابقت و هم شکل و هم راستا نیستند.

رعایت این نکات که در این ازمون بیان شد میتواند جلوه و زیبایی خیلی بیشتری را به دست خط و نوشته های شما اعطا کند


نویسنده و تصحیح :  سعید رفیعی 


فیلم تصحیح دست خط افراد 

 

رتبه بندی این وبلاگ:
با دست خط و امضای خود خاص باشیم !
جایگاه خط و خوشنویسی در کشورهای دیگر

Related Posts

 

نظرات 6

احمد روی سه شنبه, 02 آبان 1396 17:12

سلام اگر امکان دارد تصحیح خط همه افراد لطف کنید بزارید که از اشتباهها در ازمون های اینده تکرار نشود ممنون

سلام اگر امکان دارد تصحیح خط همه افراد لطف کنید بزارید که از اشتباهها در ازمون های اینده تکرار نشود ممنون
مدیریت سایت روی پنج شنبه, 04 آبان 1396 14:05

سلام.
چون تعداد شرکت کننده ها بالاست ، گذاشتن تصحیح خط همه افراد مشکل است.

سلام. چون تعداد شرکت کننده ها بالاست ، گذاشتن تصحیح خط همه افراد مشکل است.
mahdi روی چهارشنبه, 03 آبان 1396 13:40

سلام استاد عزیز.حقیر تمایل دارم دست خطم تصحیح شود ایا امکانش هست؟چنانچه دست خط تمام هنرجوها تصحیح میشودکی وچگونه مربوط به خودمان را دانلود کنیم از راهنمایی متشکرم

سلام استاد عزیز.حقیر تمایل دارم دست خطم تصحیح شود ایا امکانش هست؟چنانچه دست خط تمام هنرجوها تصحیح میشودکی وچگونه مربوط به خودمان را دانلود کنیم از راهنمایی متشکرم
مدیریت سایت روی پنج شنبه, 04 آبان 1396 14:20

سلام.
خط همه شرکت کننده ها تصحیح نمیشه. به صورت تصادفی هستش تصحیح ها.
برای تصحیح دست خط میتونید در آموزش مجازی ما شرکت کنید

سلام. خط همه شرکت کننده ها تصحیح نمیشه. به صورت تصادفی هستش تصحیح ها. برای تصحیح دست خط میتونید در [url=http://khatoghalam.com/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%AE%D8%B7-%D8%AA%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D8%B1%DB%8C/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%B4%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%AE%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D8%B1/entry/2015/5-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%AE%D8%B7-%D8%AA%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D8%B1%DB%8C]آموزش مجازی[/url] ما شرکت کنید
علیرضا روی دوشنبه, 20 آذر 1396 12:38

سلام کاش غلطاس همه مون معلوم بود که رفع کنیم. مرسی از آقای خانی

سلام کاش غلطاس همه مون معلوم بود که رفع کنیم. مرسی از آقای خانی
مدیریت سایت روی سه شنبه, 21 آذر 1396 15:25

سلام.
تعداد شرکت کننده ها واقعا زیاده و تصحیح همه مشکله.
ممنون از شما

سلام. تعداد شرکت کننده ها واقعا زیاده و تصحیح همه مشکله. ممنون از شما
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
سه شنبه, 08 بهمن 1398
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

            

 

درباره ما

با اسکن بار کد زیر به جمع دهها هزار هوادار خط و قلم در کانال تلگرام بپیوندید و از آموزشهای رایگان و آثار خوشنویسی با خودکار استفاده نمائید .