اولین آموزشگاه مجازی خط تحریری

از مهمترین ابعاد شخصیتی هر فرد داشتن خطی زیبا و امضایی منحصر به فرد می باشد که به عنوان یک شاخص مهم , تاثیرات بسیار مثبتی از نظر جایگاه و شخصیت برای افراد به دنبال خواهد داشت و برکسی نیز پوشیده نیست . دغدغه دست خط و امضایی خوب و زیبا برای خیلی ها دغدغه کمی نیست  که همواره به دنبال راهی برای بهبود آن هستند . خط و قلم با سابقه چندین ساله خود با فراهم نمودن تمامی زمینه های لازم برای برطرف نمودن این دغدغه ها در زمینه آموزش خوشنویسی تحریری ( آموزش مجازی خط خودکاری , کلاسهای حضوری و آموزشهای رایگان ) و همچنین طراحی امضا ,  همراه شما خواهد بود .

***‌‌‌  از شما بازدید کننده محترم دعوت میکنیم تا با عضو شدن در  "  کانال تلگرام خط و قلم khatoghalam@  "  آموزشهای متفاوت ما در حوزه خط و امضا را مشاهده نمائید . ***

 

خوش خطی در چپ دست ها و راست دست ها !


با توجه به این که به تازگی روز جهانی چپ دست ها را پشت سر گذاشته ایم خالی از لطف نیست کمی درباره چپ دست بودن و راست دست بودن و تاثیر آن در خوش نویسی صحبت کنیم!

يكی از مسائلی که اغلب لب و لوچه معلمان و دبیران خوشنویسی را آویزان می کند برخورد با دانش آموزان و هنرجویان چپ دست است!

حتما شما هم در دوران مدرسه برخورد کرده اید با معلمین که فقط به خاطر چپ دست بودن شما یا دوستتان بدون آموزش صحیح؛ به او نمره قبولی داده اند. و مثلا گفته اند : "اشکالی نداره این بخوادم نمی تونه درست بنویسه چون چپ دسته!"این قبیل نظرات به دلیل عدم آگاهی و تجربه کافی است.

البته در این باره نگرشهای و نظرات متفاوت و گاه کاملا متضادی وجود دارد. و هنوز رهیافت روشن و مسلطی که مورد استفاده قرار بگیرد تدوین نشده است.

بنابراین هنوز این سوال مطرح است که آیا چپ دست ها هم می توانند خوش خط بنویسند و اگر این است چطور باید به هنرجویان چپ دست آموزش داد؟!

این نکته را برای این در مقدمه آورده ام که گاهی دیده می شود که برخی از دانش آموزان صرفا به خاطر چپ دست بودن و القایات معلمین ناآگاه و غیر متخصص در آموزش از هنرخوشنویسی فاصله می گیرند و با پیش داوری خود را مستعد یادگیری نمی دانند.

شايان توجه است كه در حال حاضر، افراد چپ دست بالاترين مراحل خوشنويسی، يعنی مقام استادی را كسب كرده اند. و خوب است بدانید که امروزه چپ دستی در حوزه ی تعليم و تربيت موضوعی پذيرفته شده است كه نه موجبات نگرانی را فراهم می آورد و نه كسی را در جريان آموزش و پرورش فرزندان با مشكل روبه رو می كند.

پیشنهاد خط و قلم به شما

پیشنهاد خط و قلم به شما دوستان چپ دستمان این است که تمام القایات نادرستی که در ذهنتان ریخته اند را دور بریزید و همواره به این نکته توجه داشته باشید که خوش خطی یک مهارت "اکتسابی" ست.

پس اختلاف چندانی در استعداد آموزش خط بین راست دست ها و چپ دست ها وجود ندارد. و فقط نوع آموزش ها متفاوت است. در خوشنويسی و برای مثال در خط نستعليق، حركت و مسير حروف كلمات دارای همخوانی با حركت دست راست است. از جمله حروف افقی مثل حرف " ب " از سمت راست آغاز می شوند و متناسب با حركت قلم راست دست نوشته می شوند. در حالی كه در افراد چپ دست، اين حركت خلاف طبيعت دست چپ است كه تمايل دارد به سمت چپ حركت كند. اما اين نكته نمی تواند مانع پيشرفت فرد شود، زيرا همانطور که پیشتر گفتیم زیبا نوشتن به خودی خود مهارتی اكتسابی است و می توان آن را به منتهای درجات، چه با دست راست و چه با دست چپ آموخت.

بیایید به دوایر معکوس با دقت بیشتری نگاه کنیم. دواير معكوس " ح" و "ع" نيز خلاف حركت طبيعی راست دست ها هستند، اما آنها در اثر تمرين به خوبی از عهده ی نگارش اين حروف بر می آيند. يا شاهد ديگر بر اين مدعا آن است كه راست دست ها در نگارش خط لاتين که برخلاف حركت طبيعی دستشان است، آن را از چپ آغازمی كنند و به راست ختم می كنند.

بنابراین نوع حركت طبيعی دست كه درچپ دست ها از چپ به راست است؛ نمی تواند مانع يادگيری خوشنويسی به حساب آيد. همچنين در خط شکسته ، بسياری از حروف و كلمات از بالا آغاز می شوند و به خط زمينه و يا پايين آن ختم می شوند. كه در اين حال نيز، برای راست دست و چپ دست تفاوتی وجود ندارد. حتی برخی از چپ دست ها معتقدند كه آنها در نگارش از نظر زاويه ی ديد در برخی از حروف و كلمات دارای ميدان ديد بيشتری هستند.

با ذكر دلايل فوق به اين جمع بندی بسنده می كنم كه بين راست دست ها و چپ دست ها به لحاظ ميزان آمادگی، هيچ تفاوت قابل ملاحظه ای وجود ندارد كه به مثابه مانع قابل توجه، سد راه دانش آموزان و هنرجويان چپ دست برای يادگيری خط شود. آنها بدون هيچ مشكلی می توانند مراحل خوشنویسی را تا منتهای درجات آن طی كنند. چرا که داشتن دست خط زیبا یک مهارت اکتسابی ست.

در مورد اكتسابی بودن آن گفته می شود، بعضی از افرادی كه حتی از نعمت دو دست محروم اند، با انگشتان پا خط نستعليق را حتی تا مراحل عالی و ممتاز رسانده اند.

اما نکته ی بسیار قابل توجه تربیت مدرسین آگاه و متخصص در مدارس است. چرا که به طور معمول، درهر كلاس دو يا سه دانش آموز چپ دست حضور دارند. در نگاه اول، آمار قابل توجهی نيست. اما هنگامی كه در يك مدرسه ی ۱۰ كلاسه اين تعداد به ۲۵ تا ۳۰ نفر می رسد، بدون شك معلمین نيازمند آن خواهند بود كه روشی معين و كاربردی را در فرايند تدريس خود به كار گيرد.

در آینده نکات مهمی در جهت آموزش بهتر به معلمین در این خصوص خواهیم گفت .

با ما همراه باشید


نویسنده : حمیده حبیب وند

 

رتبه بندی این وبلاگ:
آموزش گام به گام خط تحریری به صورت pdf
با تکنولوژی امروزی آسانتر خوش خط شویم !

Related Posts

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
پنج شنبه, 21 فروردين 1399
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

            

 

درباره ما

با اسکن بار کد زیر به جمع دهها هزار هوادار خط و قلم در کانال تلگرام بپیوندید و از آموزشهای رایگان و آثار خوشنویسی با خودکار استفاده نمائید .