اولین آموزشگاه مجازی خط تحریری

از مهمترین ابعاد شخصیتی هر فرد داشتن خطی زیبا و امضایی منحصر به فرد می باشد که به عنوان یک شاخص مهم , تاثیرات بسیار مثبتی از نظر جایگاه و شخصیت برای افراد به دنبال خواهد داشت و برکسی نیز پوشیده نیست . دغدغه دست خط و امضایی خوب و زیبا برای خیلی ها دغدغه کمی نیست  که همواره به دنبال راهی برای بهبود آن هستند . خط و قلم با سابقه چندین ساله خود با فراهم نمودن تمامی زمینه های لازم برای برطرف نمودن این دغدغه ها در زمینه آموزش خوشنویسی تحریری ( آموزش مجازی خط خودکاری , کلاسهای حضوری و آموزشهای رایگان ) و همچنین طراحی امضا ,  همراه شما خواهد بود .

***‌‌‌  از شما بازدید کننده محترم دعوت میکنیم تا با عضو شدن در  "  کانال تلگرام خط و قلم khatoghalam@  "  آموزشهای متفاوت ما در حوزه خط و امضا را مشاهده نمائید . ***

 

گزارش آزمون 25 خوشنویسی با خودکار

آزمون خوشنویسی با خودکار شماره 25 در آذر ماه سال 96 برگزار شد و طبق روال همیشه متونی انتخاب شد و شرکت کنندگان مجاز به انتخاب یکی از این متون به دلخواه خود بوده و با دست خط خود در آزمون شرکت نمودند . عوامل متعددی در کسب امتیاز نقش دارد که می توان به ترکیب زیبا و نوشتن صحیح حروف و کلمات اشاره کرد .  

متن های انتخاب شده برای آزمون 25

1. امروز خودت را بپذیر ، به خودت عشق بورز ، به خودت احترام بگذار ، خودت را ستایش کن ، خودت را جشن بگیر ، این تنها راه برای نیایش خداست.
2. هر چه اهداف خود را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کنید ، مسیری بهتر و راحت‌تر برای رسیدن به آن‌ها خواهید داشت.
3. تو هستی که خورشید هرصبح به ایوان خانه مان می آید و بر روی نسترن ها و شعمدانی ها بوسه میزند
من این را ازنفسهای گرم و مهربان تو احساس میکنم با تو من عاشق این زندگی هستم.

 

​نکات آموزشی بر روی دست خط شرکت کنندگان

در این آزمون بیشترین تلاش برای راهنمایی تمام داوطلبان در مورد رعایت هرچه بهتر نکاتی از قبیل شیب کلمات،کشیدگی های مناسب و فاصله ی درست بین کلمات در خوشنویسی است. 

همینطور که در تصویربالا مشاهده می کنید در نوشتن کلماتی مانند نمونه الف در وسط کلمه را کمی کوتاه تر(دونقطه)می نویسیم وحرف کشیده را از بالای الف شروع می کنیم.با این روش هم کشیده ای با شیب مناسب خواهیم داشت(شیب سین)و هم ترکیب کلمات در سطر منظم و زیباتر خواهد بود. 

حرف کشیده هیچ گاه در ابتدای سطر نمی آید چون از زیبایی سطر می کاهد.هرکشیدگی در جمله جایگاه ویژه ای دارد واز قاعده ای خاص تبعیت می کند. در رابطه با جایگاه کشیده ها و محل قرار گیری آن در جمله وسطر و پاراگراف ها درتصحیح آزمون های قبل به طور کامل توضیح داده شده است و دوستانی که اطلاعات بیشتری در این مورد می خواهند.

می توانند به تصحیح آزمون های قبل و همچنین نکاتی که در خصوص آموزش خط مطرح شده مراجعه کنند.

اگر در کلمه ای چندین دندانه کنار هم آورده شوند باید به گونه ای تحریر شوند که علاوه بر زیبایی خوانا نیز باشند .نکته ای که در نگارش دندانه ها قابل تامل است اینست که دندانه ها اگر ناصحیح نوشته شوند باعث ناخوانایی و زشتی کلمات می شوند و نحوه ی صحیح نگارش دندانه ها در کلماتی که از چند حرف دندانه دار تشکیل شده اند می تواند باعث زیبایی کلمه گردد.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنیداین نوشته به خاطر عدم رعایت زاویه ی صحیح کلمات(نیا،یش)و همچنین عدم رعایت صحیح دندانه ها واتصال حرف دندانه دار به حروف ماقبل و یا مابعد خود باعث از بین رفتن زیبایی تمام سطر در نوشته شده است.

نحوه ی اتصال حروف دندانه دار به هم واتصال حرف دال به این حروف وهمچنین استفاده ی نادرست از حرف "ر" باعث کاهش چشم نوازی در کلمه شده است.شما با شرکت در این آزمون ها و افزایش اگاهی و اطلاعات در رابطه با نحوه ی اتصال کلمات ،شیب،فاصله ی حروف و کلمات از یکدیگر و همچنین با استفاده از حروف به جا و مناسب در کلمات و قرار دادن تمامی این ویژگی ها در کنار هم باعث زیبایی و بهتر شدن دست خط خودتان می شوید.

یکی از نکاتی که بیشتر هنرجویان وعلاقمندان که در این آزمون شرکت کرده اند و در آثار ارسالی آن ها به چشم می خورد این است که انتهای سطر ها رو به بالا نوشته نشده است. همیشه باید این نکته را مدنظر قرار داد که انتهای سطر ها باید رو به بالا باشد این امر باعث زیبایی و چشم نوازی در کل متن می شود به نحوی که حروف آخر بر روی حرف ماقبل خود نوشته می شود . 

​تصحیح خط افراد شرکت کننده

نویسنده و تصحیح : سعید رفیعی

 

رتبه بندی این وبلاگ:
آموزش کامل خط نستعلیق تحریری ( قسمت اول - اجرای شب...
آموزش گام به گام خط تحریری به صورت pdf

Related Posts

 

نظرات 2

مهمان - sara روی پنج شنبه, 30 آذر 1396 12:47

سلام و خسته نباشید خدمت شما. نکات آموزنده ای بود

سلام و خسته نباشید خدمت شما. نکات آموزنده ای بود
مدیریت سایت روی پنج شنبه, 30 آذر 1396 12:49

سلام.
ممنونم

سلام. ممنونم
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
شنبه, 16 آذر 1398
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

            

 

درباره ما

با اسکن بار کد زیر به جمع دهها هزار هوادار خط و قلم در کانال تلگرام بپیوندید و از آموزشهای رایگان و آثار خوشنویسی با خودکار استفاده نمائید .