اولین آموزشگاه مجازی خط تحریری

از مهمترین ابعاد شخصیتی هر فرد داشتن خطی زیبا و امضایی منحصر به فرد می باشد که به عنوان یک شاخص مهم , تاثیرات بسیار مثبتی از نظر جایگاه و شخصیت برای افراد به دنبال خواهد داشت و برکسی نیز پوشیده نیست . دغدغه دست خط و امضایی خوب و زیبا برای خیلی ها دغدغه کمی نیست  که همواره به دنبال راهی برای بهبود آن هستند . خط و قلم با سابقه چندین ساله خود با فراهم نمودن تمامی زمینه های لازم برای برطرف نمودن این دغدغه ها در زمینه آموزش خوشنویسی تحریری ( آموزش مجازی خط خودکاری , کلاسهای حضوری و آموزشهای رایگان ) و همچنین طراحی امضا ,  همراه شما خواهد بود .

***‌‌‌  از شما بازدید کننده محترم دعوت میکنیم تا با عضو شدن در  "  کانال تلگرام خط و قلم khatoghalam@  "  آموزشهای متفاوت ما در حوزه خط و امضا را مشاهده نمائید . ***

 

آموزش کامل خط نستعلیق تحریری ( قسمت اول - اجرای شبکه یک صدا و سیما )

اتفاق بسیار خوشایندی که در عرصه خوشنویسی و آن هم در خط تحریری شکل گرفت اضافه شدن آیتم آموزش خط  در یکی از برنامه های خوب صدا و سیما در "شبکه 1" و آن هم برنامه "سیمای خانواده" بود ، که لازم میدانيم از تیم تولید این مجموعه عالی تشکر ویژه داشته باشیم . این آموزشهای می تواند نوید روزهای خوبی برای آینده باشد تا در بستر این آموزشها اطلاعات مناسبی به خانواده ها داد تا با حساسیت بیشتری نسبت به سرنوشت فرزندان خود در موضوع خوش خطی تصمیم گیری نمایند و معضلات بدخطي کودکان نيز مرتفع گردد .

 این آموزشها در 8 جلسه 15 دقیقه ای و با حضور مدیریت مجموعه خط و قلم و موسس اولین آموزشگاه مجازی خط تحریری آقای لطفعلی خانی به صورت زنده پخش شد . این جلسات را در 8 هفته برای علاقمندان به يادگيري خط که موفق به مشاهده این آموزشها نشدند برای دانلود قرار خواهیم داد  

شرح مختصری از جلسه اول :

در این جلسه بعد از بیان یک سری مقدمات درباره ی خوشنویسی ، آقای خانی به بیان برخی عوامل خوش خطی و بدخطی پرداختند. و از جمله عوامل مهم در این باره را نام بردند که عبارت اند از :

اول ) رعایت نکردن خط زمینه

دوم : اندازه کلمات و حروفی که انتخاب می کنیم

سوم :‌تناسب بین حروف و کلمات

چهارم : زاویه

ایشان درباره رعایت نکردن خط زمینه توضیح دادند. اگر یک برگه بی خط را در اختیار فردی که خوش نویسی نمی داند قرار دهیم بدون شک کج خواهد نوشت. با این وصف خط زمینه یک وظیفه مهم بر دوش دارد که اگر به آن توجه نداشته باشیم حتی اگر نحوه صحیح نگارش تمامی حروف و کلمات را هم بدانیم باز هم نمی توانیم خوش خط بنویسیم. چراکه خط زمینه جایگاه حروف و کلمات را نسبت به خود به ما یاد آور می شود.

پس با آگاهی از این موضوع و رعایت آن هر فرد می تواند دست خط خود را به مراتب زیباتر کند.

و اما مورد دوم یعنی اندازه کلمات و حروفی که انتخاب می کنیم. آقای خانی در این باره بیان کردند که این موضوع هم یکی از پارامتر های بسیار مهم است. به این معنا که باید سعی کنیم تناسب را در حروف رعایت کنیم . مثلا الف در یک کلمه کوتاه نباشد و در چند کلمه آن طرف تر بزرگتر نوشته شود. این نکته هم یکی از نکات بسیار مهم است که رعایت آن اثرات مفید در خوش خط شدن دارد.

همان طور که پیش تر گفته شد نکته سوم به زاویه اشاره داشت. ایشان در این باره اینچنین توضیح داد که زاویه از آن جهت حایز اهمیت است که چشمهای ما را متوجه زیبایی یک خط می کند. و اینکه چقدر این خط دارای هارمونی و هماهنگی است. همان چیزی که اوج زیبایی را ایجاب میکند و مي توانيم با دست خطي زيبا خاص باشيم .


تشابه حروف در خوشنويسي

در بحث دیگری نیز در خصوص تشابه بین حروف و کلمات صحبت شد . ایشان اینطور بیان کردند که :
ما در خط فارسی 32 حرف داریم و اگر دقت کنیم می بینیم که بعد از حرف الف که جداست. حروف : (ب ، پ ، ت، ث ) ساختار یک شکلی دارند. همچنین ( ج ، چ ، ح ، خ ) هم ساختارشون یکی هست و ( د و ذ ) و ( ر ، ز ، ژ ) و (سو ش ) و (ص و ض ) و (ط و ظ) و ( ع و غ ) ساختارها مثل هم هستند. بعد از آن ( ف ) که به صورت جداست و ( ق ) که به صورت جداست. دوباره ( ک ، گ ) مثل هم هستند باقیش هم ( ل ) ، (م ) (ن ) ، ( و ) ، ( ه ) ، ( ی ).

یعنی دقیقا سی و دو تا حرف ما تقسیم شد به تقریبا هجده حرف. باز هم اگر رجوع کنیم به حروف می بینیم که خیلی از حروف ساختارشان شبیه به هم هست. مثال می زنم . وقتی من "الف" و "ب" را هم یاد گرفتم به راحتی می توانم اینها را به هم اتصال بدهم و "ک" من شکل بگیرد. یعنی بدون هیچ گونه اتفاق خاصی.

یا مثلا : "ب" را که یاد گرفتم اگر دایره ف را روی آن سوار کنم؛ باز اتفاق خاصی نیفتاده اما یک حرف جدید را نوشتم.


آقای خانی در پایان درباره انواع رسم الخط فارسی از جمله نسخ ، ثلث و همچنين خط نستعلیق صحبت کردند. یادآور شدند که خط نستعلیق عروس خطوط ایران محسوب می شود . و از اینکه تقریبا تمام آموزشگاه های خوشنویسی برای شروع و به عنوان دوره مقدماتی این خط را سر لوحه و سر مشق قرار می دهند ابراز خرسندی کرد.

 


اين آموزشها ادامه دارد ...


لينک ساير قسمتها :

آموزش قدم به قدم خط نستعليق | برنامه سيماي خانواده |شبکه 1 ( قسمت دوم )

آموزش قدم به قدم خط نستعليق | برنامه سيماي خانواده |شبکه 1 ( قسمت سوم)

آموزش قدم به قدم خط نستعليق | برنامه سيماي خانواده |شبکه 1 ( قسمت چهارم)

آموزش قدم به قدم خط نستعليق | برنامه سيماي خانواده |شبکه 1 ( قسمت پنجم)

آموزش قدم به قدم خط نستعليق | برنامه سيماي خانواده |شبکه 1 ( قسمت ششم)

آموزش قدم به قدم خط نستعليق | برنامه سيماي خانواده |شبکه 1 ( قسمت هفتم)

آموزش قدم به قدم خط نستعليق | برنامه سيماي خانواده |شبکه 1 ( قسمت هشتم)براي مشاهده امکانات آموزشي  ما از لينکهاي زير استفاده نمائيد 

 

رتبه بندی این وبلاگ:
آموزش قدم به قدم خوشنويسي و خوش خطي( قسمت دوم - اج...
گزارش آزمون 25 خوشنویسی با خودکار

Related Posts

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
شنبه, 05 بهمن 1398
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

            

 

درباره ما

با اسکن بار کد زیر به جمع دهها هزار هوادار خط و قلم در کانال تلگرام بپیوندید و از آموزشهای رایگان و آثار خوشنویسی با خودکار استفاده نمائید .