اولین آموزشگاه مجازی خط تحریری

از مهمترین ابعاد شخصیتی هر فرد داشتن خطی زیبا و امضایی منحصر به فرد می باشد که به عنوان یک شاخص مهم , تاثیرات بسیار مثبتی از نظر جایگاه و شخصیت برای افراد به دنبال خواهد داشت و برکسی نیز پوشیده نیست . دغدغه دست خط و امضایی خوب و زیبا برای خیلی ها دغدغه کمی نیست  که همواره به دنبال راهی برای بهبود آن هستند . خط و قلم با سابقه چندین ساله خود با فراهم نمودن تمامی زمینه های لازم برای برطرف نمودن این دغدغه ها در زمینه آموزش خوشنویسی تحریری ( آموزش مجازی خط خودکاری , کلاسهای حضوری و آموزشهای رایگان ) و همچنین طراحی امضا ,  همراه شما خواهد بود .

***‌‌‌  از شما بازدید کننده محترم دعوت میکنیم تا با عضو شدن در  "  کانال تلگرام خط و قلم khatoghalam@  "  آموزشهای متفاوت ما در حوزه خط و امضا را مشاهده نمائید . ***

 

آموزش قدم به قدم خوشنويسي و خوش خطي( قسمت دوم - اجرای شبکه یک صدا و سیما )

در قسمت اول مجموعه آموزش خط  سيماي خانواده شبکه 1 که به صورت زنده پخش شد ،نکات مهمي براي شروع يادگيري خوشنويسي مطرح شد و در اين جلسه  نيز پاسخ به سوالاتي بود که از سوي ببيندگان عزيز برنامه مطرح شده بود . بعد از پاسخگويي به سوالات بينندگان و علاقمندان به خوش خطي ، آموزش زيبا نويسي حروف  شروع شد  .

سوال اول : آيا براي خوشنويسي استعداد لازم است ؟

پاسخ : استعداد بی تاثیر نیست به هر روی در خانواده ای که پدر خوش خط است و به مقوله خوش خطی اهمیت می دهد باالطبع فرزندانش هم همینطور خواهند بود.

اما این به تنهایی دلیل نمی شود. چه بسا هنرجویانی که حتی یک نفر خوش خط در خانواده ندارند و خودشان با پشتکار خود یشرفت چشمگیری در این زمینه داشته اند!


سوال دوم : نحوه صحیح گرفتن خودکار بود که اصلا آیا شیوه صحیح و غلط دارد؟

آقای لطفعلي خانی هم شرح می دهند که بله خودکار باید به شکل صحیح در دست قرار بگیرد. و ضمن نشان دادن شیوه های غلط ِ گرفتن خودکار درباره روش صحیح می گویند که انگشت شصت و انگشت اشاره خودکار را نگه می دارند و انگشت میانی به عنوان تکیه گاه در زیر این دو قرار می گیرد.  

سوال سوم :  بايد با خودکار تمرین کنیم یا مداد؟

پاسخ :  همانطور که می دانید برای کودکانی که تازه می خواهند نوشتن را آموزش ببیند مداد توصیه می شود. اما در بزرگسالان این توصیه ی خوبی نیست. چرا که منجر به عادت می شود. لذا اگر بخواهد با خودکار ادامه دهد از انجا که لغزندگی خودکار بیشتر از مداد است. قطعا با دشواری همراه خواهد بود. در بزرگسالان این بود که بهتر است از ابتدا با خودکار شروع کنند.  

سوال چهارم :  کلاس حضوری بود که اگر کلاس برویم بهتر است یا خودآموز هم می توانیم خط بیاموزیم؟

  پاسخ :  قطعا رفتن به کلاس خط بهتر است اما خوشبختانه اگر کسی واقعا تمایل به یادگیری داشته باشد و  با تلاش و پیگیری سرمشق هاي خوشنويسي و دقت در آموزش ها نظیر همین آموزش ها حتما پیشرفت زيادي حاصل خواهد شد. اما مساله اینجاست که هر کس ضعف هایی در خط خود دارد که نمی داند. چطور باید آن ها را برطرف کند. بنابراین برای دوره تکميلي و پيشرفته پيشنهاد مي شود به کلاس خوشنويسي مراجعه نمايد .

بعد از پایان پرسش ها؛ ضمن مرور آنچه در جلسه قبل در باب خط زمینه گفته شد. این جلسه را به اندازه ها اختصاص می دهد و در این باره صحبت می کنند. ایشان شش نقطه مساوی (چهار نقطه بالای خط زمینه و دو نقطه پایین خط زمینه ) در نظر گرفته اند و اشاره می کنند که به جز حرف( ک ، گ ، ل ، م ) همه حروف در قالب این شش اندازه قرار می گیرند. همچنین یادآور می شوند که برای این مهم فرم های تمرین ویژه ای تدارک دیده اند که آنها را در اختیار کانال سیمای خانواده قرار می دهند. پس از پخش ويديويي کوتاه از اتاق فرمان ، آقای خانی شرح مختصری درباره شیوه استاندارد خوشنویسی می گویند که ابتدا باید حروف را به طور جداگانه نسبت به خط زمینه آموزش دید و بعد اتصالات متفاوت آن ها را و پس از آن کلمه را باید بیاموزد 

آموزش حرف "الف" و اتصالات آن :

الف در حالت جدا به صورت یک حمزه است . شروع آن با کمی انحنا از سمت راست است که به سمت چپ منتهی می شود. و در حالت اتصال الف فقط و فقط در انتهای کلمات قرار می گیرد. که سه حالت دارد. در حالت اول برای مثال کلمه "با" که در بالا کمی به طرف چپ مایل می شود.

حالت دوم در زمان اتصال به حرف حرف "ه" است به شکل یک ویرگولِ دو مرحله ای نوشته می شود.

و آخرین حالت در زمان اتصال به حرف "ل" است که به شکل الف در حالت جدا به روی لام می نشیند.

در مورد حرف( ه و ل) استثنا وجود دارد اما در باقی موارد اتصالات الف به صورت همان حالتاول ( با ) نوشته می شود.

درباره کلاه الف هم متذکر می شوند که اندازه کلاه الف با خود الف برابر است اما به شکل افقی نوشته می شود و فاصله آن تا الف یک نقطه است

آموزش حرف  "د"  و اتصالات آن :

اندازه حرف دال دو نقطه است. و ابتدای آن به اندازه نیم نقطه کوتاه تر از انتهای آن است.و در حالت اتصال نیز مانند الف فقط و فقط در انتهای کلمات قرار می گیرد. که کاملا به شکل حرف " ر" نوشته می شود. در پایان این مدرس خوشنویسی پس از حرف دال به حرف " ر" می پردازد و چگونگی نوشتن آن در حالت جدا را آموزش می دهد.  

آموزش حرف  "ر"  و اتصالات آن :

ر در زمانی که به حرف کشیده متصل می شود. به صورت ر کوتاه نوشته می شود و بالای خط قرار می گیرد.

حالت دوم که ر شمشیری نام می برند با یک انحنای زیبا از خط عبور کرده و تا زیر خط زمینه ادامه می یابد.

حالت بعدی اتصال به حرف ک و ب است که مانند ر درحالت جداست با این تفاوت که کمی کوتاه تر است و اندکی هم خمیدگی بیشتری دارد.

در پایان هم آقاي خاني نکاتي مهمي را درجهت تکميل جلسه دوم يادآور شدند.

اول آنکه در هنگام مواجهه با سرمشق خط دقت کنید که حروف کجای خط زمینه قرار گرفته اند؟ این اولین و مهمترین اصل است.

نکته دوم آنکه به اندازه حروف توجه کنید.

و اما آخرین مورد؛ به زاویه شروع و پایان هر حرف توجه داشته باشید.

توجه به این سه نکته در خوش خط شدن افراد بسیار مهم است.


.

 

رتبه بندی این وبلاگ:
گزارش آزمون 26 خوشنویسی با خودکار
آموزش کامل خط نستعلیق تحریری ( قسمت اول - اجرای شب...

Related Posts

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
سه شنبه, 08 بهمن 1398
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

            

 

درباره ما

با اسکن بار کد زیر به جمع دهها هزار هوادار خط و قلم در کانال تلگرام بپیوندید و از آموزشهای رایگان و آثار خوشنویسی با خودکار استفاده نمائید .