اولین آموزشگاه مجازی خط تحریری

از مهمترین ابعاد شخصیتی هر فرد داشتن خطی زیبا و امضایی منحصر به فرد می باشد که به عنوان یک شاخص مهم , تاثیرات بسیار مثبتی از نظر جایگاه و شخصیت برای افراد به دنبال خواهد داشت و برکسی نیز پوشیده نیست . دغدغه دست خط و امضایی خوب و زیبا برای خیلی ها دغدغه کمی نیست  که همواره به دنبال راهی برای بهبود آن هستند . خط و قلم با سابقه چندین ساله خود با فراهم نمودن تمامی زمینه های لازم برای برطرف نمودن این دغدغه ها در زمینه آموزش خوشنویسی تحریری ( آموزش مجازی خط خودکاری , کلاسهای حضوری و آموزشهای رایگان ) و همچنین طراحی امضا ,  همراه شما خواهد بود .

***‌‌‌  از شما بازدید کننده محترم دعوت میکنیم تا با عضو شدن در  "  کانال تلگرام خط و قلم khatoghalam@  "  آموزشهای متفاوت ما در حوزه خط و امضا را مشاهده نمائید . ***

 

با دست خط خوب در يادها باقي بمانيم

هر کدام از ما در طول زندگی با آدمهای مختلفی ارتباط می گیریم. دوستان، استادان، همسایگان، حتی کسانی که در تاکسی اتوبوس و... می بینیم ، آنها که در شبکه های اجتماعی و ... می شناسیم. و موقعیت های مختلفی که با آدم های شناس و ناشناس ارتباط پیدا می کنیم.

وجه اشتراک همه انسان های سلیم در این است که دوست دارند دیگران با خوبی از آنها یاد کنند. میل به ماندگاری یکی از امیال فطری انسان ها ست. که حد کمال آن می شود جاودانگی.

میل به جاودانگی یعنی اگر به عمق قلبمان رجوع کنیم ، همه ما دوست داریم که فرد خاص باشيم و ناممان در تاریخ بماند و از خود چیزی به یادگار بگذاریم. به عبارتی با مرگمان تمام نشویم. برای رسیدن به آن ، باید پله پله از مراحل پایین تر شروع کرد. اولین گام این است که شخصیتمان را طوری تربیت کنیم تا خود را در ذهن آدم هایی که با آنها ارتباط می گیریم، ماندگار کنیم. به عبارتی دیگران را وادار کنیم تا ما را به خاطر بسپارند 


چگونه از خاطر ديگران پاک نشويم ؟

در پاسخ باید بگویم که قدم اول "جلب توجه" است! با نظر به تعریفی که در روانشناسی از توجه ارادی و غیر ارادی و درصد ماندگاری آن درذهن وجود دارد . هر آنچه که برای ما جلب توجه کند؛ ماندگاری بیشتری در ذهنمان دارد.

و اما یک نکته بسیار کلیدی و مهم و آن اينکه باید کاری کنید که دیگران شما را با ویژگی های مثبت به یاد بیاورد نه منفی.

مثلا کسی که در رستوران درپوش نوشیدنی اش را با یک حرکت باز و آن را پرت می کند روی میز کناری؛ برای همه جلب توجه می کند. اما به عنوان یک آدم بی فرهنگ.

پس باید تلاشمان را بکنیم که دیگران ما را با ویژگی های مثبت به خاطر بسپارند. 

حالاچطور؟!

بخش سخت کار همین جاست.

 برای جلب توجه مثبت شما باید چته تان را پر کنید. به عبارتی سر بزنگاه ها یک چیزی توی آستین تان داشته باشید. برای این کار باید مهارت کسب کنید مهارت های به یاد ماندنی.

مهارت های ظریفی که همه ندارد ولی در عین حال برای همه دل انگیز و در هر جایی کاربرد دارد. 

بگذارید مساله را شفاف تر کنم.

به دوران دبستانتان برگردید. و حالا اسم و فامیل آن همکلاسی تان که نقاشی خوبی داشت را بگویید؟

چند سالی جلوتر برویم. دوران راهنمایی منتظر شنیدن انشای کدامیک از دوستانتان بودید؟!

یا معمولا در زنگ هنر؛ نوشتن خط با قلمتان را به کدام یک از همکلاسی هاتان می سپردید تا نمره خوب بگیرید؟
می بینید ؟  بعد از گذشت این همه سال هنوز چهره و اسم این دوستانتان را خیلی خوب به یاد دارید. این ها همان مهارت هایی هستند که برای همیشه اسم شما را در خاطرها حک خواهند کرد.

خوش خطي و حس خوب آن براي همگان

در این میان خوشنويسي یکی از پرکاربردترینِ این مهارت هاست. و همین ویژگی می تواند آن را از میان باقی مهارت ها به یکی از بهترین پیشنهادها تبدیل کند. چرا که هر فرد به طور میانگین روزی چهار الی پنج بار با آن سرکار دارد.

هنگام نوشتن تکالیف، نوشتن چک، نوشتن یادداشت های ضروری، نت برداری، پرکردن فرم های مختلف، نوشتن خاطرات، نوشتن نامه های دوستانه و اداری و...

همین پرکاربرد بودن باعث می شود آدمهای بیشتری ما را با دست خط خوب به خاطر بسپارند. شک نکنید اگر سراغ هر یک از کارمندان بانک ها بروید و بگویید خوش خط ترین مشتری تان کیست؟ بی وقفه اسم و فامیل کامل او را به شما خواهند گفت. یا از معلم ها بپرسید خوش خط ترین دانش آموز کدام است؟ یا حتی در خانواده!

حتما در خانواده شما هم پیش آمده بخواهید یک نامه اداری به جایی بنویسید. در این جور مواقع همه راه را باز می کنند، کنار می روند؛ هر کس هر قدر هم که بزرگتر و محترم تر باشد به زانوی ادب می نشیند تا آنکه خط بهتری دارد با آرامش بنویسد و امضا کند.

بنابراین خط می تواند گزینه مناسبی برای پاسخ به این میل فطری مان؛ میل به ماندگاری باشد.

در اين ميان اساتیدی چون" میرعماد سیفی حسنی قزوینی" با استفاده از همین مهارت به اوج این میل یعنی میل به جاودانگی دست پیدا کرده اند. و پس از سالها هنوز نام ايشان زنده است . تا جایی که حتی به واسطه نام خود، نام یک شهر و بزرگتر یک کشور را هم اعتبار بخشیده است.

 

رتبه بندی این وبلاگ:
کتاب سرمشق خوشنويسي با خودکار (مناسب تمامي سنين )
نکات خطاطي در نستعليق و شکسته(گزارش آزمون 28 خوش خ...

Related Posts

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
شنبه, 10 اسفند 1398
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

            

 

درباره ما

با اسکن بار کد زیر به جمع دهها هزار هوادار خط و قلم در کانال تلگرام بپیوندید و از آموزشهای رایگان و آثار خوشنویسی با خودکار استفاده نمائید .