اولین آموزشگاه مجازی خط تحریری

از مهمترین ابعاد شخصیتی هر فرد داشتن خطی زیبا و امضایی منحصر به فرد می باشد که به عنوان یک شاخص مهم , تاثیرات بسیار مثبتی از نظر جایگاه و شخصیت برای افراد به دنبال خواهد داشت و برکسی نیز پوشیده نیست . دغدغه دست خط و امضایی خوب و زیبا برای خیلی ها دغدغه کمی نیست  که همواره به دنبال راهی برای بهبود آن هستند . خط و قلم با سابقه چندین ساله خود با فراهم نمودن تمامی زمینه های لازم برای برطرف نمودن این دغدغه ها در زمینه آموزش خوشنویسی تحریری ( آموزش مجازی خط خودکاری , کلاسهای حضوری و آموزشهای رایگان ) و همچنین طراحی امضا ,  همراه شما خواهد بود .

***‌‌‌  از شما بازدید کننده محترم دعوت میکنیم تا با عضو شدن در  "  کانال تلگرام خط و قلم khatoghalam@  "  آموزشهای متفاوت ما در حوزه خط و امضا را مشاهده نمائید . ***

 

چگونه دست خط زيبايي داشته باشيم (گزارش آزمون 30 خوش خطي)

​آزمون خوشنویسی با خودکار شماره 30 در ارديبهشت ماه سال 97برگزار شد و طبق روال همیشه متونی انتخاب شد و شرکت کنندگان مجاز به انتخاب یکی از این متون به دلخواه خود بوده و با دست خط خود در آزمون شرکت نمودند . عوامل متعددی در کسب امتیاز نقش دارد که می توان به ترکیب زیبا و نوشتن صحیح حروف و کلمات اشاره کرد .

بسیاری از دوستان و علاقه مندان به خط تحریری که در این آزمون شرکت کرده اند ، از افرادی با دست خط هایی متوسط که برای آنها آینده خیلی خوبی را میبینیم و افرادی با دست خط های بسیار زیبا و چشم نواز شرکت کرده اند.هدف از برگزاری این آزمون ها پرورش و راهنمایی اینگونه افرادیست که بتوانند به دست خط خود ارج نهند و از هنر دست خود لذت ببرند.

در آزمون شماره 30 بسیاری از نکات در دست خط افراد قابل مشاهده بود که در آزمون های گذشته به خیلی از این نکات پرداخته بودیم ؛ اما باز هم لازم میدانیم که بخش کوچکی از این نکات را با هم در این ازمون مرور کنیم.

بسیاری از افرادی که میخواهند در خط نستعلیق تحریری ضخامت ها را رعایت کنند باید به این نکته توجه داشته باشند که بهترین نکته قوت ،دست آنهاست . به گونه ای که بتوانند با فشاری که بر خودکار خود در حین نوشتن ایجاد میکنند یکپارچگی حروف اتصالات و کلمات را به طور کامل و صحیح تحریر کنند . چرا که یکپارچگی حروف کاملا در زیبایی خط نقش مستقیمی دارد . همانطور که در تصویر بالا میبینید رعایت درست ضخامت مناسب بوده اما به دلیل نبود یکپارچگی در حروف و کلمات از زیبایی خط کاسته است.

بسیاری از دوستان و علاقه مندان به خط که متن آزمون 30 را با خط شکسته تحریر کرده بودند که بعضی از انها بسیار خوب و مناسب بود ، اما بعضی از نوشته ها و ترکیبات تلفیق نامناسبی از خط شکسته و نستعلیق بود که قاعده هیچیک در آنها رعایت نشده بود.

نکته ای که در این آزمون هم مانند سایر آزمون ها به کرات به چشم میخورد رعایت نکردن صحیح کشیده ها و عدم رعایت شیب مناسب در ترکیب و جمله بندی متن این آزمون .همانطور که در تصویر فوق مشاهده میکنید انتخاب یک کشیده نامناسب و همچنین انتخاب دو کشیده هم زمان و پشت سر هم در یک سطر  .

در کلمه بسیار بخاطر وجود دندانه های حرف سین کشیده بسیار بهتر و مناسب تر و همچنین جایگاه بهتری برای کشیده در این سطر میباشد.در سطر و جمله های بلند این چنین هیچوقت در اواسط سطر حروف و کلمات ترکیبی را بالا نمینویسند و بالا بردن حروف و کلمات باید در نیمه انتهایی سطر انجام شود .

استفاده از کشیدگی از چند کلمه پشت سر هم بطور منظم و مناسب زیبایی خاصی را به نوشته میدهد.استفاده از حروف مشابه در خوشنویسی خط تحریری برای زیباتر کردن و چشم نواز تر کردن خط بکار میرود بطوری که در تصویر بالا میبینید چهار بار حرف (نون) استفاده شده است که هیچکدام باهم مطابقت و هم شکل و هم راستا نیستند.رعایت این نکات که در این آزمون بیان شد میتواند جلوه و زیبایی خیلی بیشتری را به دست خط و نوشته های شما اعطا کند.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید قسمت دوار حروف (ن) هیچ شباهتی به دیگرحروف دوار ندارد و این یعنی عدم تناسب در سطح و این حروف در کوچکتر و بزرگتر نسبت به هم نوشته شده اند و با یکدیگرهمخوانی ندارند.استفاده از نقطه های ناشکل و نا همگون یکی از مواردی است از زیبایی ترکیب و جمله کاسته است. درست مانند کلمه خوشبختی و کلمه دسترس که در تصویر بالا دیده میشود.


تصحيح دست خط تعدادي از شرکت کنندگان در آزمون

نويسنده و تصحيح : سعيد رفيعي لياولي

 

رتبه بندی این وبلاگ:
آموزش خط و امضا (نظرات شما نسبت به عملکرد ما)
مصاحبه با مدرس خوشنويسي آموزشگاه خط و قلم ( آقاي س...

Related Posts

 

نظرات 4

نادر وظنخواه روی چهارشنبه, 16 خرداد 1397 08:35

از آشنایی با شما بسیار خرسند و خوشوقتم. سالهای مدیدی است که علاقمند به آموزش خط تحریری هستم لکن به بهانه اشتغال و نبودن فرصت توفیق آموختن نداشتم. اکنون که بازنشسته شده و فراغت بیشتری دارم به جد دنبال یادگیری هستک. امیداوارم کمکم کنید.

از آشنایی با شما بسیار خرسند و خوشوقتم. سالهای مدیدی است که علاقمند به آموزش خط تحریری هستم لکن به بهانه اشتغال و نبودن فرصت توفیق آموختن نداشتم. اکنون که بازنشسته شده و فراغت بیشتری دارم به جد دنبال یادگیری هستک. امیداوارم کمکم کنید.
مدیریت سایت روی یکشنبه, 20 خرداد 1397 14:49

سلام
از آموزشهاي رايگان سايت ؛ کلاس هاي مجازي و بسته هاي آموزشي ميتونيد استفاده کنيد

سلام از آموزشهاي رايگان سايت ؛ کلاس هاي مجازي و بسته هاي آموزشي ميتونيد استفاده کنيد
عطااله بلیده ئی روی دوشنبه, 28 خرداد 1397 18:19

سلام و علیکم استاد عزیز . نمونه آزمون را باید خود ما انتخاب کنیم ؟ درصورت پاسخ خیر . در کدام قسمت سایت قرار دارد؟

سلام و علیکم استاد عزیز . نمونه آزمون را باید خود ما انتخاب کنیم ؟ درصورت پاسخ خیر . در کدام قسمت سایت قرار دارد؟
مدیریت سایت روی سه شنبه, 05 تیر 1397 14:39

سلام.در قسمت داشبرد قرار دارد

سلام.در قسمت داشبرد قرار دارد
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
شنبه, 16 آذر 1398
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

            

 

درباره ما

با اسکن بار کد زیر به جمع دهها هزار هوادار خط و قلم در کانال تلگرام بپیوندید و از آموزشهای رایگان و آثار خوشنویسی با خودکار استفاده نمائید .