اولین آموزشگاه مجازی خط تحریری

از مهمترین ابعاد شخصیتی هر فرد داشتن خطی زیبا و امضایی منحصر به فرد می باشد که به عنوان یک شاخص مهم , تاثیرات بسیار مثبتی از نظر جایگاه و شخصیت برای افراد به دنبال خواهد داشت و برکسی نیز پوشیده نیست . دغدغه دست خط و امضایی خوب و زیبا برای خیلی ها دغدغه کمی نیست  که همواره به دنبال راهی برای بهبود آن هستند . خط و قلم با سابقه چندین ساله خود با فراهم نمودن تمامی زمینه های لازم برای برطرف نمودن این دغدغه ها در زمینه آموزش خوشنویسی تحریری ( آموزش مجازی خط خودکاری , کلاسهای حضوری و آموزشهای رایگان ) و همچنین طراحی امضا ,  همراه شما خواهد بود .

***‌‌‌  از شما بازدید کننده محترم دعوت میکنیم تا با عضو شدن در  "  کانال تلگرام خط و قلم khatoghalam@  "  آموزشهای متفاوت ما در حوزه خط و امضا را مشاهده نمائید . ***

 

آموزش کشيده ها در خوشنويسي و زيبا نويسي

موضوعی که در این مطلب قصد دارم به آن بپردازم؛ از جمله مهمترین مواردی ست که تاثیر به سزایی در چشم نوازی و زیباسازی خط ما دارد.

اگر همین حالا تابلو خوشنویسی ای در اطرافتان دارید به آن نگاهی بیندازید. از عوامل مهمي که که به زيبايي آن اضافه نموده کشيده اي است که در آن تابلو استفاده شده است .

کشیده ها جز مهمترین ارکانی ست که هر آن کس که مایل است خوش بنویسد باید به آن توجه کند و نکات و ظرافت هایش را به خوبی فراگیرد.

برای نوشتن صحیح کشیده ها شما را با شیوه های نادرست آن آشنا می کنیم تا خود به خود طرز صحیح آن را بیاموزیم تا به زيبا نويسي دست خطمان بيافزائيم

کشیده های نادرست در دو گروه کلی دسته بندی می شوند.

نوع اول آن دسته از حروفی هستند که اصولا کشیدن آنها نابجاست برای مثال :

حروف (ب. ن. ی. م _در هنگام اتصال به اول کلمه_ ) یا حرف (کاف و لام _به طور کلی و تحت هر شرایطی_) همچنین حرف (س دندانه دار)

کشیدن این حروف در مکان های یاد شده سبب غلط خوانی می شود و ممکن است حروف مذکور به اشتباه (س) خوانده شوند! به چند نمونه از این دست توجه کنید:

از همین رو است که خوشنویسان حرفه ای هیچگاه از چنین کشیده هایی استفاده نمی کنند و این شیوه غلط به هیچ وجه در خوشنویسی سالم جایگاهی ندارد مگر در مورد حرف (م) که در برخی استثنائات امکان کشیدن آن وجود دارد.

و اما نوع دوم کشیده هایی هستند که کشیدن خود حرف ایرادی ندارد اما اتصال مستقیم آن به حرفی که نباید باعث غلط خوانی و در نتیجه غلط شدن کشیده می شود.

برای مثال حرف مانند حروف جیمی کشیدن آنها به خودی خود اشتباه نیست اما زمانی که (ح) را به (ی) اتصال دهیم مرتکب غلط املایی شده ایم. چرا که ممکن است خواننده کلمه (حی) را مثلا (حتی) بخواند و یا (حسی) بخواند. چرا که هنگام اتصال حروف جیمی به حرف (ی) ناخودآگاه یه دندانه به آن اضافه می شود!

از جمله حروفی که اتصال مستقیم کلمه به آنها غلط است به دو گروه تقسیم می شوند.

گروه اول : مانند نمونه فوق حروفی که اتصال کشیده به آنها موجب غلط املایی می شود و یک دندانه اضافی در انتهای کشیده به وجود می آید عبارتند از:

و گروه دوم شامل حروفی ست که اتصال کشیده به آنها شاید باعث غلط خوانی نشود اما به دلیل نازیبایی و بد فرم بودنشان مورد استفاده خوشنویسان خط نستعلیق قرار نمی گیرد. لذا غلط بودن آنها به جهت مرسوم نبودن در میان خوشنویسی سالم و زیبا است.

البته که در برخی موارد نیز سبب غلط خوانی نیز می شوند:

یک نکته قابل توجه در نمونه فوق حرف (ص) است که کشیدن بین این حرف و دندانه اش تاکیدا اشتباه است.

و مورد دوم درمورد حرف (س) اینکه فقط کشیده این حرف میتواند به (س) دندانه دار و (ن) بزرگ وصل شود و غلط محسوب نشود.

البته ناگفته نماند که در برخی موارد کشیده های غلط به جهت زیبایی یا ضرورت مورد استفاده قرار گرفته اسن که این موارد از کشیده های غلط استثنا می باشد.

با توجه به آنچه گفته شد حالا میتوانید کشیده های درست را تمییز دهید.

به این ترتیب که با تفریق کشیده های غلط از انواع کشیده ها باالتبع کشیده های صحیح باز شناخته می شوند.

بنابراین کشیده های صحیح عبارتند از :

اتصال کشیده به یکی از حروف : (الف. د. ر. ک کوچک. ل. م. ه آخر.) دندانا (ب. ن. ی. در وسط کلمات) و حروف ( ص. ط. ع. ف. ق. و) در برخی موارد خاص.

و اما نکته پایانی : تمام کشیده های ذاتی صحیح می باشند به جز (س) قبل از حروفی مثل (ی. ح. ه. و...) که ایجاد دندانه اضافی می کند و مرتکب غلط خوانی می شود.


نمونه هايي از کشيدهاي غلط و درست و زيبا​براي مشاهده آموزشهاي متفاوت و نمونه هاي مختلف ديگر کشيده از طريق کانال تلگرام يا پيج اينستاگرام استفاده نمائيد

کانال تلگرام خوشنويسي

پيج اينستاگرام خوشنويسي

در قسمت هاي مختلفي از کتاب خوشنويسي که با تحرير و تنظيم مديريت مجموعه خط و قلم آقاي لطفعلي خاني مي باشد به موارد کشيده نيز به تعداد زياد اشاره نموده است .

 

رتبه بندی این وبلاگ:
آموزش نوشتن دندانه ها در خوشنويسي (گزارش آزمون 31)
آموزش خط و امضا (نظرات شما نسبت به عملکرد ما)

Related Posts

 

نظرات 3

مهمان - رحمان روی سه شنبه, 02 مرداد 1397 19:47

میگید کشیدن س دندانه دار اشتباه است بعد ستمگر را با سین کشیده میزنید درست.

میگید کشیدن س دندانه دار اشتباه است بعد ستمگر را با سین کشیده میزنید درست. :D
مدیریت سایت روی چهارشنبه, 10 مرداد 1397 13:28

دقیقا کدوم رو میگید ؟ سوالتون رو میتونید از طریق تلگرام به ایدی @khgh_support ارسال نمایید تا راهنماییتون کنیم

دقیقا کدوم رو میگید ؟ سوالتون رو میتونید از طریق تلگرام به ایدی @khgh_support ارسال نمایید تا راهنماییتون کنیم
مهمان - حمزه روی جمعه, 04 بهمن 1398 06:02

بسیارمفید بود. خیلی ممنون

بسیارمفید بود. خیلی ممنون
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
شنبه, 10 اسفند 1398
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

            

 

درباره ما

با اسکن بار کد زیر به جمع دهها هزار هوادار خط و قلم در کانال تلگرام بپیوندید و از آموزشهای رایگان و آثار خوشنویسی با خودکار استفاده نمائید .