اولین آموزشگاه مجازی خط تحریری

از مهمترین ابعاد شخصیتی هر فرد داشتن خطی زیبا و امضایی منحصر به فرد می باشد که به عنوان یک شاخص مهم , تاثیرات بسیار مثبتی از نظر جایگاه و شخصیت برای افراد به دنبال خواهد داشت و برکسی نیز پوشیده نیست . دغدغه دست خط و امضایی خوب و زیبا برای خیلی ها دغدغه کمی نیست  که همواره به دنبال راهی برای بهبود آن هستند . خط و قلم با سابقه چندین ساله خود با فراهم نمودن تمامی زمینه های لازم برای برطرف نمودن این دغدغه ها در زمینه آموزش خوشنویسی تحریری ( آموزش مجازی خط خودکاری , کلاسهای حضوری و آموزشهای رایگان ) و همچنین طراحی امضا ,  همراه شما خواهد بود .

***‌‌‌  از شما بازدید کننده محترم دعوت میکنیم تا با عضو شدن در  "  کانال تلگرام خط و قلم khatoghalam@  "  آموزشهای متفاوت ما در حوزه خط و امضا را مشاهده نمائید . ***

 

خط نسخ در خوشنويسي و تاريخچه آن

ما هر روز با نوشته و نوشتار سر و کار داريم و شاید بهتر باشد که بگوییم روزی نمی شود که چشممان به صفحات کتاب یا روزنامه ای نیفتد اما آیا تا به حال این سوال در ذهن ما شکل گرفته است که خطی که از آن برای نوشتن روزنامه و کتاب ها استفاده میشود چیست و چه نام دارد.  

در مطالب قبلي با خط نستعليق در خوشنويسي آشنا شديم و در اين مطلب نگاهي خواهيم داشت به خط نسخ و کاربردهاي آن .

تاريخچه خط نسخ

در اواخر قرن سوم و اویل قرن چهارم هجری مردی به نام ابن مقله از اهالی فارس او را پدر خوشنویسی ایرانی می‌دانند خطوطی را که از خط کوفی منشعب شده بودند را تکمیل و قانونمند ساخت و خطوط ششگانه یا اقلام سته را با مبنا قرار دادن سطح و دور وضع کرد. خط نسخ یکی از این خطوط بود که استفاده و کاربرد آن در کتابت و نوشتار می باشد اجرای حروف و کلمات در خط نسخ بگونه ای است که در خواندن آن اشتباهی پیش نمی آید و دشواری وجود ندارد بویژه وقتی با حرکات و اعراب همراه می شود خط نسخ از آغاز پیدایش در تمام کشورهای اسلامی مورد توجه قرار داشتهاست و بیشتر برای کتابت کلام الله به کار می‌رفته است نام گذاری این خط نیز از انروست که جمیع خطوط را نسخ کرد و کتابت قرآن مجید منحصر به آن شد. خط نسخ دارای انواع گوناگونی است. انواع خط نسخ که از قدیم رواج داشته عبارت است از نسخ قدیم ( نسخ حجازی)، نسخ الفضاح ،نسخ عثمانی ،نسخ ایرانی( نسخ نیریزی) ،نسخ بغدادی (جدید)، نسخ الحدیث و نسخ چاپی ۰  

میرزا احمد نیریزی بزرگترین نسخ نویس فارسی است که در نیریز فارس در عهد صفوی چشم به جهان گشود او را در خط نسخ همسنگ با میرعماد در نستعلیق می دانند او در خط نسخ شیوه‌ای خاص و منحصرداشت از آن روست که شیوه او را نسخ ایرانی یا نسخ نیریزی می نامند. شیوه نسخ نویسی او تاکنون در ایران باقی است و سایر نسخ نویسان در ایران از شیوه او پیروی می نمایند با دقت در خط استاد نیریزی می توان به این نکته پی برد که او درشیوه نگارش خویش از برخی قواعد و اصول نستعلیق بهره می‌برده است.  

کاربرد خط نسخ

و اما در نهایت برای ماشین های تحریر و نرم افزار ها ،حروف سربی با خط نسخ طراحی شدو از آن پس بود که کتاب ها و روزنامه ها به وسیله این خط نگارش شدند . تا به امروز نیز این امر باقی مانده است و می‌توان مهم‌ترین دلیل آن را علاوه بر سادگی و خوانایی این خط ، همان حروف سربی ساخته شده برای ماشین های تحریر دانست . در خط نسخ شیوه اتصالات بگونه ای بود که این امکان را فراهم می ساخت (منفک بودن حروف از هم) . امری که انجام آن با خطوط دیگر یا امگان پذیر نبود و یا بسیار کار را دشوار می ساخت. آری خط نسخ با تمام زیبایی ها و خوانایی خود از دیر هنگام تا کنون همراه ماست و نقشی شگرف در زندگی ما بازی کرده است.  

اين مطلب را هم بخوانيد  : کشيده ها در خوشنويسي

نويسنده : محمد سينا درافشاني

 

رتبه بندی این وبلاگ:
فیلم آموزش خط خودکاری و نکته هاي آموزشي
چرا دست خط افراد با هم متفاوت است؟ (عوامل مهم زيبا...

Related Posts

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
دوشنبه, 28 بهمن 1398
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

            

 

درباره ما

با اسکن بار کد زیر به جمع دهها هزار هوادار خط و قلم در کانال تلگرام بپیوندید و از آموزشهای رایگان و آثار خوشنویسی با خودکار استفاده نمائید .