اولین آموزشگاه مجازی خط تحریری

از مهمترین ابعاد شخصیتی هر فرد داشتن خطی زیبا و امضایی منحصر به فرد می باشد که به عنوان یک شاخص مهم , تاثیرات بسیار مثبتی از نظر جایگاه و شخصیت برای افراد به دنبال خواهد داشت و برکسی نیز پوشیده نیست . دغدغه دست خط و امضایی خوب و زیبا برای خیلی ها دغدغه کمی نیست  که همواره به دنبال راهی برای بهبود آن هستند . خط و قلم با سابقه چندین ساله خود با فراهم نمودن تمامی زمینه های لازم برای برطرف نمودن این دغدغه ها در زمینه آموزش خوشنویسی تحریری ( آموزش مجازی خط خودکاری , کلاسهای حضوری و آموزشهای رایگان ) و همچنین طراحی امضا ,  همراه شما خواهد بود .

***‌‌‌  از شما بازدید کننده محترم دعوت میکنیم تا با عضو شدن در  "  کانال تلگرام خط و قلم khatoghalam@  "  آموزشهای متفاوت ما در حوزه خط و امضا را مشاهده نمائید . ***

 

آموزش خوشنويسي و ضخامت نويسي با خودکار

به دلیل زیبایی هایی که در ضخامت نويسي با خودکار وجود دارد و اغلب افراد تمایل دارند تا در مراحل پیشرفته بتوانند به زیبایی هر چه بهتر خوشنویسی نمایند با درخواست زیاد علاقمندان به خوشنویسی ، در این پست نکات مهم ضخامت نویسی با خودکار را آماده کردم که با مطالعه دقیق آن و همچنین تهیه فیلم آموزشی مرتبط با این موضوع ، اطلاعات کاملتری از ضخامت نویسی داشته باشید .  

در ابتدا بهتر است به جای واژه ضخامت نویسی از واژه ظرافت نویسی استفاده کنیم و با صرف نظر کردن از ضخامت ها توجه خود را درگیر ظرافت کلمات و حروف نماییم چون زمانی ضخامت نویسی مشخص میشود که ما بتوانیم ظرافت‌ها را به درستی اجرا کنیم.

یکی از اصول خوشنویسی قوت و ضعف است که در آن قسمت های ضخیم تر حروف و کلمات را قوت و قسمت های نازکتر را ضعف می نامند و رعایت آن یکی از قواعد وعلل زیبایی خط می باشد. ما نیز در ضخامت نویسی سعی داریم قاعده ی ذکر شده را با استفاده از خودکار در خط تحریری پیاده کنیم یعنی در اجرای حروف و کلمات بعضی از قسمت ها را ضخیم تر و بعضی دیگر را نازک تر بنویسیم.

اصول ضخامت نويسي

اصول ضخامت به عوامل زير مربوط مي شود :
  1. لوازم ضخامت نويسي
  2. آشنايي با قوت و ضعف در خوشنويسي
  3. نکات و ظرائف و همچنين تجربيات

لوازم مورد نياز براي ضخامت نويسي

خودکار خوشنويسي و ضخامت نويسي

خیلی‌ها فکر می کنند برای ضخامت نویسی نیازبه خودکار خاصی است و یا باید در خودکار تغییراتی ایجاد کرد اما واقعاً اینطور نیست.

برای مثال اگر ما سه خودکار 1، 1.2 ، 1.6 میلیمتر در اختیار داشته باشیم درست است که هرچه ضخامت خودکار بیشتر باشد ضخامت بیشتری را به ما می‌دهد اما هر یک از این خودکارها دارای ضخامت مربوط به خود هستند و امکان ضخامت نویسی با تمام آنها وجود دارد . تنها این نکته مهم است که باهر خودکاری که می نویسید باید بر اساس اندازه خود خودکار تناسبات را رعایت کرد تا ضخامت ها بدرستی دیده شوند. نوع خودکار تفاوتی ندارد اگر ما بتوانیم سه ضخامت متفاوت را با خودکاری که می نویسیم ایجاد کنیم ، آن زمان می توانیم بدرستی ضخامت نویسی کنیم. این سه ضخامت متفاوت را به ترتیب از نازک ترین به ضخیم ترین با تغيير زاويه خودکار و همچنين فشار اندکي که بر روي کاغذ اعمال مي کنيم نوشته مي شود . تاکید مجدد در اینجا رعایت تناسبات است برای مثال حرف «ن» یا کشیده ها را هنگامی که با خودکار بیک 1 میلیمتر می نویسیم می بایست کوچکتر از زمانی باشد که با خودکار 1.6 میلیمتر نوشته می شوند تا ضخامت ها به درستی شکل بگیرد. اندازه حروف و واژگان باید با ضخامت خودکار ما تناسب داشته باشند همانگونه که در خوشنویسی با قلم نقطه را معیار قرار داده و با تغییر دانگ قلم اندازه حروف و کلمات تغییر می کند در خوش خطي با خودکار نیزاین قاعده پابرجاست و نقطه ایجاد شده توسط آن خودکار را ، برای نگارش واژگان لحاظ می کنیم. رعایت این اصل است که ، امکان ضخامت نویسی با هر خودکاری را فراهم می سازد.

کاغذ مناسب براي ضخامت نويسي

همانند خودکار ، روی هر کاغذی هم می توان نوشت و ضخامت نویسی را پیاده کرد اما استفاده از کاغذ هایی که نازک ترند مثل کاغذهای پوستی و یا کاغذ دفاتر نقاشی که اصطلاحاً نسبت به سایر کاغذ ها دارای گرم پایین تری هستند ضخامت بهتری را به ما خواهند داد. نکته دیگر در مورد بافت کاغذهاست. اگر یک کاغذ A4 را جلوی دستتان قرار بدهید و روی آن به صورت عمودی وسپسافقی بنویسیدمتوجه تفاوت در ضخامت نویسی می شوید. علت این امر بافت کاغذ A4 است که اگر دقت بفرمایید متوجه میشوید که افقی نوشتن راحت تر است وضخامت های بهتری را به ما می دهد زیرا جهت بافت کاغذ A4 به این سمت است در نتیجه از این به بعد هر کاغذی را که برای نوشتن انتخاب می کنید ابتدا روی آن با حالات مختلف عمودی و افقی بنویسید تا متوجه شوید با کدام حالت راحت تر هستید و ضخامت های شما در نوشتار درست تر رعایت می شوند.  

زير دستي مناسب براي ضخامت نويسي

در مورد زیر دستی خوشنويسي هر کسی با نوعی از زیر دستی راحت تر است مثلا یک نفر با قرار دادن چهار برگ روزنامه زیردست خود ضخامت نویسی می‌کند و دیگری با استفاده از جلد سررسید. من به شخصه خود از پد موس استفاده می کنم و در کارکردن با آن نسبت به سایر زیر دستی ها راحت تر هستم نکته مهم این است که زیر دستی داشته باشید که وقتی فشار خودکارتان از حالت طبیعی بیشتر می شود باعث سوراخ شدن کاغذ نشود و از طرف دیگر هم آنقدر سفت نباشد که ضخامت نویسی با آن امکان‌پذیر نباشد.  

نکته مهم : زير دستي بسيار مناسب به همراه بسته آموزشي براي شما ارسال خواهد شد که کار را خيلي راحت نموده و با نوشتن بر روي آن لذت وافري خواهيد برد .بسته آموزش ضخامت نويسي  با خودکار

نکات اوليه در ضخامت نويسي به صورت خلاصه مطرح شد . 

اگر مي خواهيد آموزشهاي کامل را داشته باشيد از طريق لينک زير بسته آموزشي مورد نظر را که شامل موارد زير مي باشد تهيه نمائيد .

  • فيلم هاي آموزشي 
  • سرمشق مخصوص ضخامت نويسي
  • زير دستي بسيار مناسب ضخامت نويسي
  • يک عدد خودکار بيک 1.6 ايراني


دوره مجازي ضخامت نويسي با خودکار از طريق تلگرام

بدون شک موفقيت در ضخامت نويسي نياز به شناخت درست از ضعف ها و قوت ها در خوشنويسي است . کساني که خوشنويسي با قلم کار مي کنند زودتر مي توانند به نتيجه مناسبي برسند و ساير افرادي که در زمينه خوشنويسي با قلم فعاليت ندارند با دقت در سرمشق هايي که در دوره مجازي آموزشگاه خط و قلم در نظر گرفتيم به موفقيت مناسب خواهند رسيد 

اگر خواهان شرکت در دوره اختصاصی ضخامت نویسی به صورت مجازی هستید ، از طریق فرم ذیل ثبت نام خود را انجام داده و منتظر باشید تا از طریق آموزشگاه و طبق ترتیب ثبت نام به شما اطلاع داده شود .

این دوره مختص کسانی است که دوره های مقدماتی خط نستعلیق با خودکار را گذرانده باشند و دست خط آنها مورد تائید آموزشگاه واقع شود .

 

رتبه بندی این وبلاگ:
رفع مشکل بد خطي و آموزش خوش خطي
دوسالانه خوشنویسی در ایران و شهر قزوین( دوره پنجم)

Related Posts

 

نظرات 6

عطااله بلیده ئی روی پنج شنبه, 22 آذر 1397 15:07

سلام استاد. این زیردستی بصورت تنها هم عرضه میشه؟

سلام استاد. این زیردستی بصورت تنها هم عرضه میشه؟
مدیریت سایت روی چهارشنبه, 28 آذر 1397 16:08

سلام.
بله

سلام. بله
مهمان - arja روی چهارشنبه, 12 دی 1397 06:14

سلام خسته نباشید ببخشید بسته آموزش شما( همون کتاب های سرمشق و آموزش خوشنویسی)رو میشه از کتاب فروشی ها تهیه کرد(منظورم اینه که از بازار میشه تهیه کرد) و تکه میشه تهیه کرد همراه با خودکار و زیردستیه؟[*]

سلام خسته نباشید ببخشید بسته آموزش شما( همون کتاب های سرمشق و آموزش خوشنویسی)رو میشه از کتاب فروشی ها تهیه کرد(منظورم اینه که از بازار میشه تهیه کرد) و تکه میشه تهیه کرد همراه با خودکار و زیردستیه؟[*]
مدیریت سایت روی چهارشنبه, 12 دی 1397 15:41

سلام ممنون
نه تو بازار نیست. فقط از طریق سایت میتونید سفارش بدید

سلام ممنون نه تو بازار نیست. فقط از طریق سایت میتونید سفارش بدید
مهمان - مهدی جمالی روی پنج شنبه, 30 خرداد 1398 06:21

آیا در پایان آموزش گواهینامه هم صادر می شود

آیا در پایان آموزش گواهینامه هم صادر می شود
مدیریت سایت روی دوشنبه, 03 تیر 1398 13:42

مدرک خوشنویسی را باید از طریق شرکت در آزمون انجمن خوشنویسان شهر و یا استان خودتون دریافت کنید.

مدرک خوشنویسی را باید از طریق شرکت در آزمون انجمن خوشنویسان شهر و یا استان خودتون دریافت کنید.
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
شنبه, 10 اسفند 1398
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

            

 

درباره ما

با اسکن بار کد زیر به جمع دهها هزار هوادار خط و قلم در کانال تلگرام بپیوندید و از آموزشهای رایگان و آثار خوشنویسی با خودکار استفاده نمائید .