اولین آموزشگاه مجازی خط تحریری

از مهمترین ابعاد شخصیتی هر فرد داشتن خطی زیبا و امضایی منحصر به فرد می باشد که به عنوان یک شاخص مهم , تاثیرات بسیار مثبتی از نظر جایگاه و شخصیت برای افراد به دنبال خواهد داشت و برکسی نیز پوشیده نیست . دغدغه دست خط و امضایی خوب و زیبا برای خیلی ها دغدغه کمی نیست  که همواره به دنبال راهی برای بهبود آن هستند . خط و قلم با سابقه چندین ساله خود با فراهم نمودن تمامی زمینه های لازم برای برطرف نمودن این دغدغه ها در زمینه آموزش خوشنویسی تحریری ( آموزش مجازی خط خودکاری , کلاسهای حضوری و آموزشهای رایگان ) و همچنین طراحی امضا ,  همراه شما خواهد بود .

***‌‌‌  از شما بازدید کننده محترم دعوت میکنیم تا با عضو شدن در  "  کانال تلگرام خط و قلم khatoghalam@  "  آموزشهای متفاوت ما در حوزه خط و امضا را مشاهده نمائید . ***

 

لزوم يادگيري خط نستعليق قبل از خط شکسته

همواره این سوال مطرح می‌شود که چرا باید قبل از شروع یادگیری خط شکسته نستعلیق به یادگیری خط نستعلیق بپردازیم و به چه علت شروع آموزش خط شکسته وابسته به میزان اشراف ما نسبت به خط نستعلیق است. بدون شک این مسئله وحی منزل نیست ولی حتما دلیل و منطقی در پشت آن وجود دارد که تمام اساتید و بزرگان در طی سال‌ها این روش آموزش را برگزیده اند. در این مطلب برآنیم که تعدادی از آنها را با یکدیگر بررسی کنیم.  

  همانگونه که از اسم خط شکسته نستعلیق پیداست در اواخر دوران صفویه این خط از خط نستعلیق بوجود آمد این نکته را شاید بتوان مهمترین دلیل در پاسخ به سوال مطرح شده دانست. نحوه اجرای بسیاری از حروف و اتصالات در خط شکسته و خط نستعلیق با هم یکسان هستند و درموارد فراوانی هم تفاوت اجرایی کمی میان این دو خط وجود دارد از این رو اشراف به خط نستعلیق بعنوان هسته و جوهره خط شکسته نه‌ تنها کمک شایانی به اجرای درست و صحیح این خط می نماید بلکه امری الزامی و واجب است.  

خط نستعلیق در خوشنويسي خطی بسیار قانونمند و دارای اصول و چارچوب های دقیقی است که حاصل سالیان سال مرارت ها و زحمات فراوان می باشد. سالیان زمان برده و اساتید و بزرگان زیادی تمام عمر خود را صرف آنچه که ما امروز در اختیار داریم کرده اند. این مدت طولانی تعلیم و تعلم که حاصل آن این قانونمندی و زیبایی در این خطاست سبب شده بحث تئوری خوشنویسی به جایی برسد که در حد مباحث آکادمیک باشد پس بیراه نیست که آموزش نستعلیق به واسطه سالیان طولانی صرف وقت و همچنین اسلوب مندی بیشتر آن نسبت به سایر خطوط برای شروع آموزش خط به دوستداران ، قابل فهم و ساده تر باشد.  

همگان اذعان دارند که دیریاب ترین خط در میان خطوط اسلامی خط نستعلیق است که به واسطه گردش ها ،کشیده ها و اتصالات زیبا و در عین حال معتدل آن می باشد پس تمرین این خط سبب بدست آوردن قدرت دست و توانایی اجرای زیادی برای هنرمند می شود همانند طراحی که آن را می‌توان امری بسیار مهم در عرصه نقاشی،گرافیک و ... دانست از این رو توانایی بیشتر در طراحی امکان اجرای قوی تر در همه حوزه‌های نقاشی را فراهم می سازد.  

بدون شک راه رسیدن به موفقیت استفاده از تجربه دیگران و سرمشق خوشنويسي گرفتن از بزرگان است تمامی اساتید نامی خط شکسته در اجرای خط نستعلیق استاد بودند و بعد از صرف زمان در یادگیری خط نستعلیق به واسطه طبع ذاتی خود به سمت خط شکسته گرایش پیدا کردند و در میان تمام بزرگان و اساتید کسی را نمی‌توان یافت که مسیری جز مسیر ذکر شده را طی کرده باشد . در احوال استاد درویش عبدالمجید طالقانی بزرگترین شکسته نویس تاریخ ذکر شده که او در اجرای خط نستعلیق به جایگاهی رسیده بود که در حد استاد میرعماد نستعلیق را خوش می نوشت.  

نهایتاً در این مطلب تعدادی از دلایل مهم به اقتضای بضاعت نویسنده ذکر شد که صد البته دلایل دیگر و کارشناسی تری وجود دارد که از حوصله این مطلب و دانش نویسنده خارج است ، اما منطق موجود در کار اساتید بزرگ که سعی در علت یابی و بررسی آن داشتیم امری است که ما را مجاب می‌کند که مسیر درست برای رسیدن به اجرایی زیبا در خط شکسته همان راه طی شده توسط قدما است.


نويسنده : سينا درافشاني

 

رتبه بندی این وبلاگ:
چگونه دستخط بهتري داشته باشيم ؟
رفع مشکل بد خطي و آموزش خوش خطي

Related Posts

 

نظرات 2

مهمان - یک خوشنویس روی دوشنبه, 24 تیر 1398 00:51

توی دوره جدید خط شکسته و نستعلیق اصلا ربطی به هم ندارن، زاویه ی قلم گذاریشون هم فرق میکنه، قلم گذاری شکسته خوابیده تر از نستعلیقه، شکسته دست رها میخواد چون حرکات پرتابی زیادی داره، اما دست کسی که نستعلیق کار کرده ترسوئه و پرتاب هاش خیلی خیلی خیلیییی ضعیفه، چه کاریه که چند سال نستعلیق بنویسی، بعد بیای کل اون استایلو اصلاحش کنی و شکسته بنویسی؟ دوباره کاری نمیشه؟ کیفیت شکسته پایین نمیاد؟ پس بهتر نیست از همون اول شکسته کار کرد؟ خود انجمن خوشنویسان هم به این نتیجه رسیده که شکسته دیگه به نستعلیق احتیاجی نداره و خودش یه خط مستقله، پس لطفا بیشتر تحقیق کنید یا خودتون از استادای شکسته نویس بپرسین

توی دوره جدید خط شکسته و نستعلیق اصلا ربطی به هم ندارن، زاویه ی قلم گذاریشون هم فرق میکنه، قلم گذاری شکسته خوابیده تر از نستعلیقه، شکسته دست رها میخواد چون حرکات پرتابی زیادی داره، اما دست کسی که نستعلیق کار کرده ترسوئه و پرتاب هاش خیلی خیلی خیلیییی ضعیفه، چه کاریه که چند سال نستعلیق بنویسی، بعد بیای کل اون استایلو اصلاحش کنی و شکسته بنویسی؟ دوباره کاری نمیشه؟ کیفیت شکسته پایین نمیاد؟ پس بهتر نیست از همون اول شکسته کار کرد؟ خود انجمن خوشنویسان هم به این نتیجه رسیده که شکسته دیگه به نستعلیق احتیاجی نداره و خودش یه خط مستقله، پس لطفا بیشتر تحقیق کنید یا خودتون از استادای شکسته نویس بپرسین
مدیریت سایت روی یکشنبه, 06 مرداد 1398 15:00

سلام
در مورد خط با قلم حق باشماست و مسلما نوع حرکات و زاویه هایی که روی قلم شکل میگیره میتونه صدق کنه تو اون قضیه ، ولی خط خودکاری و خط تحریری داستانش متفاوت هست با خط قلم مقداری نگاه افراد فرق میکنه وقتی شکسته بخوان شروع کنن ، به قول شما ترس وقتی وارد میشه نمیشه از ابتدا خوب شکل بگیره ، و به همین خاطر از ابتدا مقداری باید روی دوایر کار کنن و بعد وارد مراحل جلوتر بشن . ولی من حرفتون رو در مورد خط تحریری تایید نمیکنم و اگه روزی برسه که ما انشالله به نتیجه برسیم خب قطعا همین کار رو انجام خواهیم داد .

سلام در مورد خط با قلم حق باشماست و مسلما نوع حرکات و زاویه هایی که روی قلم شکل میگیره میتونه صدق کنه تو اون قضیه ، ولی خط خودکاری و خط تحریری داستانش متفاوت هست با خط قلم مقداری نگاه افراد فرق میکنه وقتی شکسته بخوان شروع کنن ، به قول شما ترس وقتی وارد میشه نمیشه از ابتدا خوب شکل بگیره ، و به همین خاطر از ابتدا مقداری باید روی دوایر کار کنن و بعد وارد مراحل جلوتر بشن . ولی من حرفتون رو در مورد خط تحریری تایید نمیکنم و اگه روزی برسه که ما انشالله به نتیجه برسیم خب قطعا همین کار رو انجام خواهیم داد .
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
شنبه, 10 اسفند 1398
اگر شما می خواهید که ثبت نام کنید فیلد نام و نام کاربری را پر کنید.

            

 

درباره ما

با اسکن بار کد زیر به جمع دهها هزار هوادار خط و قلم در کانال تلگرام بپیوندید و از آموزشهای رایگان و آثار خوشنویسی با خودکار استفاده نمائید .